Dünya Haberleri

  48 kişi biyolojik silahların kurbanı

  Hürriyet Haber
  20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın Yekaterinburg kentinde 1979 yılında ‘esrarengiz’ şekilde ölen 48 kişinin, araştırma laboratuvarından sızan şarbon basilinin kurbanı olduğu anlaşıldı. Dönemin komünist yöneticileri, kusma ve göğüs ağrısından şikayet eden ve birkaç gün içinde ölen bu insanların ‘bozuk etten zehirlendiğini’ açıklamıştı. Konuyla ilgili otopsi raporlarına KGB el koymuş, 48 kişinin şüpheli ölümüyle ilgili en doğru açıklamayı da, 1992 yılında Boris yeltsin yapmıştı : ‘Askeri araştırmalar ölümlerine neden oldu’ Ancak, bu açıklamaya rağmen konu dosya kapatılmıştı.

  Amerika'da yayınlanan ünlü Science dergisi, Yekaterinburg dosyasını yeniden açarak, 48 kişinin ‘solunum yoluyla vücuda giren’ şarbon hastalığından öldüğünü, söz konusu basilin de ‘19’uncu kısım' olarak bilinen ünlü mikrobiyoloji laboratuvarından sızdığını yazdı.

  Rus yetkililerin reddetmesine rağmen, ‘19’uncu kısım'da şarbon basili ve hıyarcıklı veba gibi biyolojik ve çeşitli kimyasal silahlar üzerinde çalışıldığı biliniyor. Böyle düşünen ve düşündüğünü yüksek sesle söyleyenler arasında laboratuvarın personel müdürü de var...


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı