ISPARTA HABERLERİ

467 Bin Kişiye Evde Bakım Hizmeti

IHA
18 Ekim 2015 - 16:39Son Güncelleme : 18 Ekim 2015 - 16:40

IHA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Gürcan, 467 bin kişiye evde bakım hizmeti verildiğini söyledi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Gürcan, Isparta’nın Uluborlu ilçesinde Hacı Ahmet Şençopur Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışını yaptı.
Son on üç yaşlı bakım hizmetlerinde de önemli mesafeler kat ettiklerini belirten Bakan Gürcan, Huzurevlerinde ihtisaslaşmaya yöneldiklerini yaşlıların sadece barınma ve bakım ihtiyaçlarını değil tedavi ve rehabilitasyonlarını da gerçekleştirebilecek huzurevleri inşa ettiklerini söyledi.
Evde bakım aylığı uygulamasıyla bakıma ihtiyaç duyan yaşlılara ihtiyacı olan bakımı kendi sıcak aile ortamlarında verilmesini sağladıklarını aktaran Bakan Gürcan, "2002 yılında 63 Huzurevi ve Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerimizde 4 bin 952 yaşlıya hizmet verilirken, Bugün bakanlık olarak 130 huzurevinde toplam 12 bin 181 yaşlımıza hizmet verilmektedir. Belediyeler, diğer kamu kuruluşları ile gerçek kişiler, dernekler, vakıflar ve azınlıkların işlettiği 222 huzurevinde de 14 bin 427 yaşlıya kurumsal bakım hizmeti sunulmaktadır. Toplamda ise 342 huzurevi ile 26 bin 608 yaşlıya hizmet verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak yeni bir vizyon ortaya koyduk. Toplumun ve zamanın değişen ihtiyaçlarına göre yaşlı hizmetlerinde toplam kaliteyi artırdık. İnsanlarımızı aile sıcaklığından koparmamak evde bakım hizmetlerini yaygınlaştırdık. 467 bin 778 vatandaşımız engelli ve yaşlı hizmetlerimizden doğrudan faydalanmaktadır" dedi.
Kimsesiz çocuklarda, engellilerde, kadın ve yaşlılarda, toplumun tüm dezavantajlı kesimlerine yönelik aile merkezli etkin çözümler ürettiklerini kaydeden Bakan Gürcan, "Bu yönüyle huzurevleri insanlarımızın tecrit edildiği, yalnızlaştırıldığı mekânlar olmasın istiyoruz. Aile sıcaklığıyla, şefkatle, sevgi ve saygıyla hep birlikte güzel bir yaşam kuracağız burada. Amacımız, tepeden tırnağa sağlıklı, eğitimli bir toplum inşa etmektir. Onları burada bir başına bırakmayacağız. Hayatı birlikte paylaşacağız. Bedenler eskir fakat insanın kalbi ve düşüncesi eskimez. Aksine zaman bilgi ve tecrübeyi artırır. İnsanların daha çok istifade ettiği temel kaynaklar haline gelir. Bizler büyüklerimize, atalarımıza, ninelerimize ve dedelerimize saygı ve hürmet içinde büyüdük. Onlardan devraldığımız bu kültürü gelecek nesillere birlikte taşıyacağız. Çünkü sevgi ve saygının olmadığı toplumlar, ahlaki değerlerini kaybederler" açıklamasında bulundu.
Bakan Gürcan, konuşmasının ardından Hacı Ahmet Şençopur Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açarak, merkezde incelemede bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Isparta haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Isparta ilinden 467 Bin Kişiye Evde Bakım Hizmeti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ekim 2015 tarihinde saat 16 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 467 Bin Kişiye Evde Bakım Hizmeti haberi güncellenecektir.

  ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:56
  • Akşam
   19:52
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı