46 yıl sonra üretim başladı

Hürriyet Haber
22 Şubat 2011 - 15:16Son Güncelleme : 22 Şubat 2011 - 16:51

Atatürk Üniversitesi (AÜ) bünyesinde 1959 yılında kurulan ve 6 yıl çalıştırıldıktan sonra atıl durumda kalan Kuluçkahane Ünitesi yeniden faaliyete geçti. Kuluçkahanede 46 yıl aradan sonra yeniden üretime başlandı.

Ziraat Fakültesi İşletme Müdürlüğü'nde bünyesinde faaliyete geçirilen Kuluçkahane Ünitesi, gazetecilere tanıtıldı.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuluçkahane Ünitesi'nde, doğal beslenmeye yönelik organik üretimin gerçekleştirileceğini söyledi.

Konuşmasında üniversitelerin sadece eğitim yapan bir kurum olmadığını da ifade eden Koçak, “Üniversiteler sadece eğitim yapan bir kurum değildir, aynı zamanda teknoloji ve bilim üreten ve ürettikleri teknolojiyi halkın hizmetine sunan, sundukları hizmetlerin karşılık görmesiyle öne çıkan kurumlardır. Bu ünitenin bölgedeki yetiştiricilere faydalı olacağı gibi diğer bir yönüyle de gıda güvenliği açısından organik üretimle üniversitenin ayrı bir fonksiyonunu yerine getireceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Ziraat Fakültesi'nin bölgedeki halkın en yüksek beklentisinin olduğu eğitim kurumlarından biri olduğunu anımsatan Koçak, şöyle devam etti:

“Ziraat Fakültemiz bölgede halkımızın en yüksek beklentisi olan fakültelerimizden birisidir. Fakültenin gerek besicilik ve hayvancılıkla, gerekse de bitkisel faaliyetlerle ilgili çalışmaları var. Ziraat Fakültesi'nin dünden bugününe kadar temelleri çok sağlam atılmış durumdadır. Bundan sonra da bölge ve ülkemize hizmet etmeye devam edecektir.”

Ziraat Fakültesi İşletme Müdürü Doç. Dr. Mevlüt Karaoğlu da, 1959 yılında kurulan kuluçkahanenin 6 yıl çalıştırıldıktan sonra kapanmış olduğunu anımsattı. Kuluçkahaneyi 46 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçirdiklerini anlatan Karaoğlu, şunları kaydetti:

“Öğrencilik yıllarımızda atıl bekleyen tesisi görüyorduk ve üzülüyorduk da. Yıllar bu durum bize kısmet oldu. Bunları ekonomiye kazandırmak, tekrar akademik çalışmalara zemin hazırlamak için hem mekanı dizayn ettik, hem de makineleri tekrar elden geçirerek çalışır hale getirdik. Dün itibariyle makinelerden ilk civcivlerimizi aldık. Makineleri ve mekanı test amacıyla düşük kapasiteyle şuan işe başladık. Yaz ortasında kendi materyallerimizi temin etmek adına faaliyetleri yoğunlaştıracağız. Bölgede bu amaçla hizmet veren, çalışmak isteyen ticari kuruluş ve bölgedeki yetiştiricilere materyal temin etmeyi hedefliyoruz.”

KULUÇKAHANE ÜNİTESİ

AÜ Ziraat Fakültesi İşletme Müdürlüğü bünyesinde 1959 yılında kurulan kuluçkahanenin makineleri o dönem Amerika'dan getirtilmiş. Kuluçkahane 6 yıl faaliyette bulunmuş ama daha sonra kapatılmış. Şimdi mevcut cihazların onarımı ve yeni cihaz takviyesiyle birlikte yaklaşık 250 bin lira harcamayla tekrar üretime başladı. İçerisinde civciv büyütme ile piliç ve yarka biriminin bulunduğu ünitede, yumurtacı ve etçi türden civcivlerin üretimi yapılacak. Bir yıllık üretim hedefinin 150-200 bin olarak belirlendiği Kuluçkahane Ünitesi'nde, bir yıl sonra bölgedeki ticari kuruluş ve tavuk üreticilerine sektörel bir pazarın oluşturulması planlanıyor."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı