450 kişi alınacak

Ayşe AYDIN
04 Kasım 2001 - 14:28Son Güncelleme : 04 Kasım 2001 - 14:28

Yüzde 100 yerli sermayeye sahip ilaç şirketi Adilna Sanovel ikinci üretim tesisini açıyor. Silivri'de faaliyete geçecek fabrikaya toplam 75 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Yapılan yatırım nedeniyle 150'si satış temsilcisi olmak üzere toplam 450 kişi Adilna Savonel kadrosuna katılacak.


Ekonomik krizin ilk etkileri binlerce çalışanın işsiz kalmasıyla hissedildi. Yatırım kararları birbiri ardına ertelendi, şirketler üretim kapasitelerini düşürmek zorunda kaldılar. Stokların artması fiyatların düşmesine neden oldu. Başta otomotiv olmak üzere birçok sektör için zararına satış dönemi kapıya dayandı.

Ekonomik göstergeler birçok kişiyi karamsarlığa itiyor. Ancak krizi büyüyerek atlatmaya çalışan şirketler de var.

Krizde eleman alan ve yatırımlarına ara vermeyen Adilna Sanovel bu şirketlerden biri. İşadamı Erol Toksöz'ün 1982'de Adilna A.Ş'yi devralması ile temelleri atılan şirket 1988'den bu yana Adilna Sanovel adıyla hizmet veriyor. Türkiye ve KKTC'de toplam 13 bölgede faaliyet gösteriyor. Üretim kapasitesini artırmak amacıyla Silivri'de toplam 75 milyon dolara mal olacak ikinci üretim tesisini açıyor.

Toplam 60 çeşit ilacın üretileceği fabrika 35 bin metrekarelik bir alanda kurulacak. Fabrikanın temel atma töreni ise dün gerçekleşti.

İş yaşamına 1967'de Amasya'da kurduğu eczane ile adım atan Adilna Sanovel Yönetim Kurulu Başkanı Erol Toksöz kurulacak yeni tesisle vardiyada 20 milyon kutu olan üretim kapasitelerini 40 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

Toksöz yapılan yatırımla birlikte bin 600 kişilik çalışan sayısının artacağını belirtiyor: ‘‘Yeni tesisle birlikte ar-ge, kimya ve diğer operasyonel bölümlere toplam 300 kişi alacağız. Ayrıca satış kadromuza 150 satış temsilcisi takviyesi yapıyoruz. Satış temsilcilerinin yeni mezun olmasına özen gösteriyoruz. İşe alım sürecimiz Ocak 2002'ye kadar sürecek. Ancak bu durum Ocak'dan sonra eleman almayacağımız anlamına gelmesin. Biz krizin başlangıcından bu yana eleman alıyoruz.‘‘

Geçtiğimiz yılki cirosu 60 milyon dolar olan Adilna Sanovel'in pazar payı yüzde 2.52. Şirket, Türkiye'de faaliyette olan en iyi 70 yerli ve yabancı ilaç şirketi arasında 12'nci sırada yer alıyor.

Adilna Sanovel ABD kökenli FTI şirketi tarafından dünya çapında geçerliliği olan kalite belgesi sahibi. Toksöz bu belgeden cesaret alarak yeni tesislerin faaliyete geçmesiyle birlikte ihracat atağı yapacaklarını vurguluyor: ‘‘Türkiye'deki ilaç firmalarının çoğu yabancı. Maliyetler yüksek. Bu nedenle ilk hedefimiz Türkiye'de büyümek. Yeni tesisimizle birlikte Avrupa ve ABD'ye ihracat yapmayı hedefliyoruz.‘‘

İŞADAMI VİCDANLI OLMALI

Adilna Sanovel Yönetim Kurulu Başkanı Erol Toksöz'e göre Türkiye'de birçok şirket insan kaynağından faydalanamıyor: ‘‘Türkiye'de muazzam bir insan madeni var. Ancak bunu iyi değerlendiremiyoruz. İnsanları paniğe sürüklemenin alemi yok. ‘Neden krizde yatırım yapıyorsunuz’ diye soruyorlar. Ben yatırım yapmazsam, başkası yapmazsa bu memleketin hali ne olacak? İşadamının biraz da vicdanıyla hareket etmesi lazım. Biz işten çıkarma yapmadık. İşten çıkarma yaptığımız zaman bu insanlara ne olacak diye düşünmek lázım.

Ayrıca kriz demek mücadele etmek demektir. Mücadele etmek için de kalifiye elemana, pazarda kalmak için kaliteli bir kadroya ihtiyacınız var. Pastanın küçüldüğü doğru. Hedefimiz pastadan aldığımız payı azaltmamak. Bunun için güçlü olmamız lazım. Güç, elemanla olur.‘‘

Toksöz'e göre başarının bir numaralı şartı çok çalışmak. Dürüst olmak ve işini sevmek diğer önemli faktörler.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı