45 milyon Euro’ya denize sıfır golf sahası geliyor

Hürriyet Haber
23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Lykia World’ün yatırımcı ve işletmecisi Silkar Turizm, Antalya’da Türkiye’nin ilk links golf sahası (denize sıfır golf sahası) için yatırıma başlayacak. 2007 yılı Mayıs ayında tamamlanması öngörülen yatırım için 45 milyon Euro harcama hedeflenirken, bu yatırım LikyaWorld Antalya tesisini de kapsayacak.

LykiaGroup’un yeniden yapılanma ve yatırıma ilişkin dün düzenlediği toplantıda konuşan LykiaWold Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, LykiaGolf tesisiyle golf turizminin merkezi olmayı hedeflediklerini söyledi. Bu yatırımı 2007 yılı mayıs ayında tamamlamayı öngördüklerini ve bu proje için 45 milyon Euro yatırım öngördüklerini dile getiren, Silahtaroğlu, dünyada çok özel bir kitleye hitap eden özel bir spor olarak öne çıkan golf konusunda büyük bir yatırıma imza attıklarını söyledi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK: Denize sıfır golf tesisi olarak adlandırılan links golf sahasının içinde bulunduğu LykiaGolf’ün bir benzerinin Türkiye’de olmadığını söyleyen Silahtaroğlu, tüm dünyada 36 bin golf sahasından sadece 300’ünün links golf sahası olduğunu belirterek, "Dolayısıyla bu yatırım hem grubumuz hem de Türkiye’yi ilk sıralara çekme konusunda oldukça önemli bir gelişme" dedi. Tesisin Antalya’da Belek ve Side arasında yer aldığını belirten Silahtaroğlu, bu bölgenin de turizme yeni açılmaya başladığını ifade etti.

DÜNYACA ÜNLÜ GOLF MİMARI:

Golf tesisi yatırımında dünyaca ünlü golf mimarlarından Perry Dye’le anlaştıklarını anlatan Silahtaroğlu, Dye’ı nasıl ikna ettiklerini şöyle anlattı: "Bu konuda birçok kişiyle görüştük. 1.5-2 milyon dolar gibi yüksek ücret istediler. Biz bunu veremezdik. Ancak golfte isim çok önemli. Bizde babası ile birlikte dünyada 100 ünlü golf sahasını yapan Perry Dye ile temas kurduk. Dye, alanı görünce talebibimizi olumlu karşıladı. Ancak ’benim ücretimi ödeyemezsiniz’ dedi. 1.5 milyon doların üçte birini peşin ve kalan kısmı 49 yıllık lisans anlaşmasıyla ödememizi teklif etti. Bunun üzerine birlikte çalışmaya başladık."

TANITIMA 1.5 MİLYON EURO: Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, LikyaGroup’un yeni yapılanma ve yatırım hedefleriyle birlikte Türk turizminin dünya turizm arenasındaki yerini güçlendirdiğini ve Türkiye’nin markalaşmasında öncü olduğunu söyledi. Dinlence, kültür, golf ve kongre turizmi yatırımlarını LykiaGroup kurumsal kimliği altında yeniden yapılandırdıklarını dile getiren Silahtaroğlu, logoyu’da yenilediklerini ifade etti.

Ucuz turistler

pahalıyı kovar


DEVLETİN turizm altyapısını tamamlaması, özel sektörün yatırımlarında kötü yapılaşmaya son vermesi gerektiğini dile getiren Burhan Silahtaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Öncelikle herşey dahil gibi kaliteyi düşüren, belirsiz uygulamalardan mutlaka vazgeçilmelidir. Geçen yıl turist başına gelen gelir 70 dolar düştü. Bir ekonomistin sözü vardır ’Ucuz para kıymetli parayı kovar’ Ucuz turist de pahalı turisti kovar."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı