45 bin Euro eğitim ücretini göze alana 5 bin TL maaşla pilot olma şansı

Hürriyet Haber
23 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ağustos 2009 - 20:49

Türk havacılık sektörü krize rağmen yükselişini sürdürürken, gençlere de prestijli bir meslek olan pilotluğun yolu açılıyor.

Pilot olmak için fakülte bitirmeye de gerek yok: 45 bin Euro maliyetli, 15 aylık pilotaj eğitimine katılabilmek için TC vatandaşı olma, 35 yaşından gün almama, en az lise mezunu olma, orta derecede İngilizce bilme şartı aranıyor. Pilotluk için 15 aylık eğitim sürecini tamamlamak ve yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Yaklaşık 45 bin Euro’ya mal olan eğitimin ardından sektörde istihdam edilen bir pilot, ortalama 5 bin TL maaş alıyor.

Kurstan sonra sınav var

Pilotaj eğitimi de veren Türk Hava Kurumuna (THK) bağlı Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil, “Profesyonel hava yolu pilotluğu için eğitim zorunluluğu var. Bunun standart süresi 13-18 ay arasında. Bu sürede 805 saat teorik, 207 saat pratik eğitim veriliyor. Eğitimin ardından adaylar Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce sınava tabi tutuluyor” dedi.
Başarılı olanlara dünya çapında geçerli Havayolu Taşıma Lisansı verildiğini belirten Şendil, sektörün büyümesine paralel olarak pilot ihtiyaçlarının her geçen yıl arttığına dikkati çekti ve sadece THY’nin bu yıl 150 pilot istihdam edeceğini, diğer hava yolu şirketlerinin de yılda ortalama 300-400 pilota ihtiyaç duyduğunu belirtti. Şendil, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yabancılara gün doğdu

“Pilot açığı Türkiye’de önümüzdeki 5 yılda azalmaz, artar. Bunu şimdiden görüp hazırlıklı olursak, yeterli pilot adayını yetiştirirsek ihtiyacı karşılayabiliriz. Yoksa dünyada başka ülkelerden pilot adaylarını getirip burada uçurmak zorunda kalırız. Bir süre sonra Türk semalarında yabancı pilotların uçtuğu bir manzarayla karşı karşıya kalırız. 1935’ten beri pilotaj eğitimi veren Türkkuşu, öğrenci kapasitesini bu yıl 150’den 300’e çıkardı. Türk şirketleri pilot eksikliği nedeniyle yabancı pilotlarla uçuyor. Bir an önce yerli okullardan yetişen pilotlara öncelik verilmeli.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı