Gündem Haberleri

  4444444

  Planet
  02.12.2009 - 10:01 | Son Güncelleme:

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Obama Afganistan’da büyük oynuyor

  ABD Başkanı Barack Obama, Salı günü Afganistan’a ek olarak 30 bin asker daha göndereceğini ve ABD birliklerinin 18 aylık bir süreçte bölgeden çekileceğini açıkladı. Başkanın bu hamlesi oldukça riskli bir siyasi ve askeri strateji olarak görülüyor.

   

  --İran: Alıkoyulan İngiliz denizciler serbest bırakıldı

  Ortadoğu’nun resmi haber ajansı IRNA, İran’ın yarış gemilerinin Basra Körfezinde İran sularına girmesinden sonra tutuklanan beş İngiliz denizciyi serbest bıraktığını açıkladı.

   

  --ABD, Latin Amerika’daki etkisini kaybediyor

  ABD, Latin Amerika’da ipleri elinde tutmakta zorlanırken, Brezilya ve Çin gibi ülkeler kıtayı etkilemek için büyük bir rekabet içinde.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --ABD savaşı bitirmek için 30 bin asker daha gönderiyor

  ABD Başkanı Barack Obama, Taliban’ı alt etme çabasıyla Afganistan’a gelecek yaza kadar 30 bin asker gönderecek. Başkan aynı zamanda 2011’in ortalarında ABD güçlerini bölgeden çekmeyi hedefliyor.

   

  -- Kredi verenler, Dubai’nin borç planı için seferber

  Tahvil sahipleri ve kredi verenler, Dubai World’ün 26 milyar dolarlık yeniden yapılandırma planı için seferber hale geldi. Dubai emiri El-Maktum ise Salı gününki açıklamasında yatırımcılara emirliğin ekonomisinin oldukça sağlam olduğunun garantisini verdi.

   

  --İsrail, İsveç’in Kudüs planına saldırıyor

  İsrail, Stockholm’u, Kudüs’ü İsrail ve Filistin devletleri arasında paylaştıran bir planla Avrupa Birliği’nin işgal haldeki Doğu Kudüs’e yönelik politikasını değiştirmeye çalışmakla suçladı.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --İsrail, 2008’de binlerce Kudüslü Arap’ı evinden etti

  Geçtiğimiz yıl, Doğu Kudüs’te İsrail İçişleri Bakanlığı tarafından binlerce Arap vatandaşın oturma hakkı ellerinden alındı. İçişleri Bakanlığı 2008’de toplamda Doğu Kudüs’te yaşayan 4 bin 577 vatandaşın oturma haklarını iptal etti. Bu rakam son 40 yılın ortalamasının tam 21 katı.

   

  --AB Temsilcileri: İsrail Doğu Kudüs’ü, Batı Şeria’dan ayırmak istiyor

  Ele geçirilen gizli bir rapor, AB yetkililerini Filistin Otoritesi’nin Kudüs’teki statüsünü güçlendirmek için adım atmaya zorluyor.

   

  --İran: IAEA’ya yeni nükleer tesisleri bildirmek zorunda değiliz

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) İran’dan nükleer tesisler konusunda daha fazla açıklama isteyeceğiz sözlerine, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu şekilde cevap verdi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">CNBC

  --GM, yıl sonuna kadar Saab birimini satmayı düşünüyor

  General Motors, bünyesindeki Saab birimine gelen teklifleri Aralık ayı sonuna kadar değerlendirebileceğini ve birimin satılmaması durumunda kapatılabileceğini açıkladı.

   

  --Kanada’da Kasım ayının lideri Toyota

  Salı günü yayımlanan bir rapora göre,Toyota tarihinde ilk kez, Kasım ayında Kanada’nın en çok araç satan otomobil üreticisi oldu. Şirket Kasım ayı genelinde zayıf bir ay geçirmiş olsa da endüstri genelindeki satışlar geçen yılla kıyaslandığında oldukça düşük seviyelerdeydi.

   

  --GM CEO’su Henderson’u kovdu, geçici CEO Whitacre olacak

  GM, Salı günü beklenmedik bir şekilde tepe yöneticisi Fritz Henderson’u görevinden aldı. Şirket yaptığı açıklamada yeniden yapılandırma sürecinde yeni bir yola girmek istediklerini dile getirdi.

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı