Dünya Haberleri

  438 Ukrayna askeri Rusya’ya sığındı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  05.08.2014 - 01:11 | Son Güncelleme:

  Ukrayna’nın doğusunda hükümet güçleriyle ayrılıkçılar arasında devam eden savaşta şimdiye kadar görülmedik bir hadise yaşandı. Ukrayna ordusunda Rusya sınır bölgesinde görev yapan 72’nci motorize tugayın askerleri sınırı beyaz bayraklarla geçerek Rusya’ya teslim oldu. Kiev yönetimi firara farklı izahat getirerek, “Ayrılıkçıların kuşatması altında bulunan sınır bölgesindeki askerlerimiz mühimmatları tükendiği için böyle bir karar almak zorunda kalmıştır” dedi.

  Ukrayna’daki savaşta en büyük firarı Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) RİA haber ajansına açıkladı. 438 Ukrayna askerinin pazartesi sabaha karşı beyaz bayrak çekerek sınırı geçtiği belirtilen açıklamada, “Rusya’ya sığınma talebi Ukrayna askerlerinden geldi. Pazarı pazartesiye bağlayan gece sabaha karşı 438 Ukrayna askeri, sağladığımız koridordan Rusya topraklarına giriş yaptı. Ukrayna askerleri mevzilerini terk etmeden ellerindeki silah ve mühimmatı imha ettiklerini de tespit ettik” dendi.

  438 Ukrayna askeri Rusya’ya sığındı

  Kiev yönetimi ise askerlerin firar etmediklerini, sadece hayatlarını kurtarmak için Rusya’ya geçiş yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Ukrayna’nın doğusunda Terörle Mücadele Birlikleri Sözcüsü Aleksey Dmitraşkovski, Unian ajansına açıklama yaparak, “Rusya sınırına yakın bölgede ayrılıkçı militanlar tarafından kuşatma altına alınan 72 motorize tugayımız ilk başta ikiye ayrıldı. Gruplardan ilki ablukayı yararken, ikinci grup ateş desteği veriyordu. Tabi sabaha karşı ikinci gurubun mühimmatı tükendi. Bunun üzerine birliğin komutanı büyük can kaybını önlemek için Rusya’ya geçiş yapılması kararı verdi. Askerlerimizin en kısa zamanda güvenli yoldan geri dönmesini talep edeceğiz” dedi.

  438 Ukrayna askeri Rusya’ya sığındı

  Ukrayna-Rusya sınırında gece yaşanan 438 askerin firar haberi Rus medyası tarafından geniş biçimde propaganda olarak kullanılmaya başlandı.

  Etiketler: teslim oldu
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı