Gündem Haberleri

  43 yaşında kızıyla birlikte üniversite kapısını araladı

  Hürriyet Haber
  27.09.2012 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Kızıyla birlikte girdiği üniversite sınavında, İstanbul Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümünü kazanan 43 yaşındaki Semra Ağkoç'u, okul heyecanı sardı.

  Dış ticaretle uğraşan Semra Ağkoç, yaptığı açıklamada, sınava girme serüveninin önceki yıllarda başladığını söyledi.

  Daha önce de oğluyla birlikte 2007-2008 eğitim öğretim yılında üniversite sınavına girdiğini anlatan Ağkoç, şöyle konuştu: “Oğlum Ankara Üniversitesi Urdu Dili Edebiyatı Bölümü'nü kazandı. Ben de Hacettepe Üniversitesi Almanca Öğretmenliği'ni kazandım. Fakat işlerimin yoğunluğu nedeniyle kayıt yaptıramadım. Kızım Melek de kendisiyle sınava girmemi isteyince zaten içimde olan eğitim aşkını bastıramayarak kabul ettim. Aslında esas amacım kızımı motive etmekti, hatta sınava pek hazarlanamadım. Almanya doğumlu olduğum için dil sınavına girmeye karar verdim. İstanbul Üniversitesi Almanca Öğretmenliği'ni kazandım. 2011'de emekli olduğum için bu kez okumaya karar vererek kayıt yaptırdım. Şimdi üniversiteyi normal sürede bitirmeyi, hatta öğretim görevlisi olarak kalmayı düşünüyorum.”

  “Eğitim her an gerekli”

  Yaşam boyu eğitimin gerekliliğine inandığını ifade eden Ağkoç, şöyle devam etti: “Çocuklarıma hep okumanın ve öğrenmenin yaşı olmadığını vurguladım. Türkiye'deki eğitim sisteminde gerek okula giderek, gerekse açık öğretim imkanlarından faydalanarak çeşitli dallarda eğitim olanakları mevcut. Bütün gençlerimize ve eğitim yaşının geçtiğini düşünenlere, her koşulda eğitime devam etmelerini ve kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim.”

  “Annem stresime ortak oldu”

  Annesinin başarısına sevinen Melek Ağkoç ise şunları söyledi: “Ağabeyimle sınava giren annemin bu kez benimle sınava girmesini istedim. Annem kabul etiğinde çok mutlu oldum. Çünkü siz büyük bir stres altında çalışıyorsunuz ve ailenizin kendilerini sizin yerinize koyup, sizi anlamaları güzel bir şey. Zaten annemin de bu duyguyu yaşamış ve sınav psikolojisini tecrübe etmiş olması beni anlamasını kolaylaştırdı. Aynı hisler içinde bulunmamız da birbirimizi motive etti. Neticesinde, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazandım. Okulumdan başarıyla mezun olup, uzmanlığımı yapmak istiyorum. Ardından aktif olarak doktorluk yapıp insanlığa ve ülkeme faydalı olabilmek arzusundayım.”

  Tepkilerin olumlu olduğunu söyleyen Melek Ağkoç, “Arkadaşlarım öğrendiğinde çok şaşırdı. Ama annemi tanıdıkları için onun ne kadar 'deli dolu' ve öğrenmeye hevesli biri olduğunu bildikleri için bu fikre çabuk alıştılar. Genel olarak çevremizden güzel tepkiler aldık ve destek gördük” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı