« Hürriyet.com.tr
MENÜ

42 sanığa beraat kararı

Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesi çıkan olaylarla ilgili olarak Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı'nın da aralarında bulunduğu 42 kişinin yargılandığı davada tüm sanıklar için beraat kararı verildi.

Bursa (DHA)
SON GÜNCELLEME

Bursa'da geçtiğimiz yıl 7 Mayıs'ta, Bursaspor-Beşiktaş karşılaşmasına konuk takımın taraftarlarının alınmasını protesto etmek için gösteri yapan grup ile polis arasında çıkan olaylarda bir çok işyeri yağmalanmış, çok sayıda resmi ve özel araçlara hasar verilmiş, 120 polis memuru ise vücutlarındaki taş ve sopa izleri nedeniyle çalışamaz raporu aldı. Birçok taraftarın yaralanıp hastaneye kaldırıldığı olaylardan sonra gözaltına alınan sanıklardan tribün liderlerinin de aralarında bulunduğu 28 kişi tutuklanırken saha kapama cezası verilen Bursaspor hükmen mağlup sayıldı.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma sonunda Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, aralarında tutuksuz sanıklardan Bursaspor Kulüp Başkanı İbrahim Yazıcı, Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi Hukuk İşlerinden Korumlu Öztürk Yazıcı, kulübün eski genel Müdürü Osman Nuri Biçer'in de bulunduğu 42 sanık hakkında, "Halkın bir kısmını, diğer bir kısmına karşı silahlandırarak birbirini öldürmeye tahrik" ile "Halk arasında korku, panik yaratmak için tehdit" ve "devlet malına zarar vermek" suçlarından 2-30 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yargılama devam ederken tutuklu 28 kişi tahliye edildi.

Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesi yaşanan olaylarla ilgili olarak devam eden ve karar aşamasına gelen yargılama bugün sona erdi. Saat 10.00'da yapılan duruşmaya aralarında Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Öztürk Yazıcı ile yargılanan bazı taraftarlar hazır bulundu. Mahkeme heyeti, duruşma sonunda yöneticiler için delil yetersizliğinden, diğer sanıklar hakkında ise suç usnusu olaya karışmadıkları gerekcesiyle her biri için ayrı ayrı beraat kararı verdi.

ÖZTÜRK YAZICI: "YAPTIĞIM AÇIKLAMA NEDENİYLE YARGILANDIM"

Duruşma sonunda açıklama yapan Bursaspor Kulübü Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Öztürk Yazıcı,

"Ben, yaşanan olaylardan sonra yönetici olarak yaptığım açıklamalar nedeniyle gözaltına alındım. Şimdi ise beraat ettik. İlk günden beri ne yaptığımızı, ne söylediğimizi biliyorduk" dedi.

TRİBÜN LİDERİ MEHMET GÜZELSÖZ: "UMARIM UTANIRLAR"

Teksas Taraftarlar Derneği Başkanı Mehmet Güzelsöz ise olayların ardından arkadaşlarıyla birlikte cezaevine girdiklerini ve o süreç içersinde kendilerine, "Futbol teröristi" denildiğini söyledi. "Beraat aldık. Olması gereken buydu" diyen Güzelsöz, "Kötü insanlar olduğumuz söylendi. Umarım bu sözleri söyleyenler şimdi bir nebze olsun utanırlar" şeklinde konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz