Dünya Haberleri

DÜNYA

  42 gün gözaltı süresine 42 yazardan edebi protesto

  Hürriyet Haber
  13 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ekim 2008 - 23:47

  28 günlük yasal gözaltı süresiyle AB şampiyonu olan İngiltere, terörle mücadele kapsamında bu süreyi 42 güne çıkarmak istiyor. 42 ünlü yazar internette yayınladıkları hikaye, şiir ve denemelerle 42 gün tasarısını protesto ediyorlar.

  TÜRKİYE’de terörle mücadele çerçevesinde gözaltı süresinin uzatılması taleplerine AB Komisyonu’ndan "demokrasi" uyarıları gelirken, İngiltere de aynı alanda yoğun bir tartışma yaşıyor. Gordon Brown hükümeti halen 28 gün olan, yargı karşısına çıkarılmadan gözaltında tutma süresini terör zanlıları için 42 güne çıkarmakta kararlı. Hükümete göre polis uluslararası terör soruşturmaları için daha fazla zamana ihtiyaç duyuyor.

  Bu yöndeki yasa tasarısı geçen haziran ayında kılpayı farkla da olsa Avam Kamarası’ndan geçirilmişti. Parlamento’nun üst kanadı olan Lordlar Kamarası da tasarıyı bugün görüşmeye başlayacak. Bu kanatta da onaylandığı takdirde yasa kabul edilmiş olacak. Ancak Lordlar Kamarası’nın yasayı yeniden görüşülmek üzere Avam Kamarası’na geri göndermesi halinde, tasarının reddedileceği beklentisi var. Tasarının anti-demokratik olduğu yönünde kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, iktidardaki İşçi Partisi’nin bazı vekilleri desteğini çekti.

  İşte bu ortamda edebiyat eliti sahneye çıkıyor. Aralarında Philip Pullman, Julian Barnes, Monica Ali, Ian Rankin, Alain de Botton, Ali Smith ve AL Kennedy gibi ünlü kalemlerin bulunduğu 42 yazar, yasa tasarısını edebi eserlerle protesto kararı aldılar. İnsan hakları ve sivil özgürlükler alanında faaliyet gösteren Liberty adlı grubun yürüttüğü kampanyaya ortak olan yazarlar http://www.42writers.com/ sitesinde dünden itibaren yayınlanan hikaye, şiir ve denemelerle "eylem" yapıyorlar.

  Fantastik yazar da var

  "Altın Pusula"dahil, "Karanlık Cevher" roman üçlemesinin yazarı Philip Pullman, denemesinde şöyle diyor: "Polisin, bizi neden kilit altında tuttuğunu anlaması için altı haftaya ihtiyaç duyduğu bir ülkede yaşadığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu bilmiyorduk."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı