ANKARA HABERLERİ

42 beden ve üzerinde uykuda ölüm tehlikesi

Duygu YENER/AA
13.04.2016 - 15:19Son Güncelleme : 13.04.2016 - 15:20

Tedavi edilmediğinde kişiyi ölüme götürebilen ve Türkiye'de yaklaşık iki milyon kişiyi etkilediği tahmin edilen uyku apnesinin "42 beden ve üzeri giyen erkeklerde" daha sık görüldüğü bildirildi.

Duygu YENER/AA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Anadolu, uykuda solunum durması hastalarının sayısının giderek arttığına dikkat çekerek, her 10 kişiden 5'inde uyku apnesi görüldüğünü söyledi. Türkiye'de iki milyonun üzerinde uyku apnesi hastası bulunduğunu aktaran Anadolu, "Özellikle 35 yaşın üzerindeki kilolu erkeklerde uyku apnesi daha sık karşımıza çıkıyor. 42 beden ortalamadır, 'her 42 beden ve üzeri giyende apne veya horlama olur' demek anlamına gelmez. 42 beden ve üzeri demek, 43, 44, 45 numara gömlek giyen kişiler demektir. Bu kişilerin boyunları kiloya bağlı olarak kalındır. Boyun kalınlığı hava yolunu daraltan önemli bir faktördür. Yağ ve kas dokusu hava yolunu daraltarak baskı uygular. 42 beden ve üzeri gömlek giyen erkeklerde, boyundaki dokuların kalınlığı ve yoğunluğuna bağlı olarak uyku apnesi daha çok görülüyor" ifadelerini kullandı.

SİGARA VE ALKOL TETİKLİYOR

Boyun kalınlığının fazla olması, obezite, sigara ve alkol tüketimi gibi etkenlerin uyku apnesinin görülme sıklığını artırdığına dikkati çeken Anadolu şöyle devam etti:
"Uykuda oksijenlenmenin azalmasına bağlı olarak, öncelikle kalp çok etkileniyor. Yüksek tansiyon, ritm bozuklukları, akciğer sisteminde etkilenmeler söz konusu olabiliyor. Üreme sisteminde erkeklerde uyku apnesine bağlı olarak iktidarsızlık oluşabiliyor. Şeker hastalığı gelişebiliyor. İşin en zor yanı da uykuda ölümler meydana gelebiliyor. Vücut oksijenlenmesi belli bir sürenin üzerine çıktığı anda beyinde de birtakım hasar meydana geliyor. Ani kalp durmaları söz konusu olabiliyor. Uyku sırasında geri dönülmez bir safhaya girip, kalp krizi geçiren bireyler kaybedilebiliyor."
Horlama ve uyku apnesinde ilaç tedavilerinin sonuç vermediğini belirten Prof. Dr. Yücel Anadolu, cerrahi yöntemlerin daha kesin sonuçlar verdiğini belirtti. Uyku hijyeninin önemine de değinen Dr. Anadolu, iyi bir uyku için temiz hava, nem oranı uygun, yeterli oda ısısı ile sert ve yüksek yastıkların düzgün, ortopedik, deforme olmamış yatakların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler: uyku , apne , sigara , sağlık

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 42 beden ve üzerinde uykuda ölüm tehlikesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 15 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 42 beden ve üzerinde uykuda ölüm tehlikesi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı