ANKARA HABERLERİ

41 karede Atatürk'ün Ankara yolculuğu

Doğahan GİRİTLİOĞLU
27.12.2017 - 16:30Son Güncelleme :

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 98. yıldönümü nedeniyle kurulan özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Önceki gün gerçekleşen törenin ardından kapılarını açan ‘BYEGM Arşivi’nden Ankara Fotoğrafları’ adlı sergide, 27 Aralık 1919’da Ankaralıların Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılamasıyla başlayan ve 1960’lara kadar Ankara Garı, 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir, Ulus Meydanı, Ankara Kalesi, Gençlik Parkı, Atatürk Bulvarı, Atatürk Orman Çiftliği, Çubuk Barajı’nın da aralarında bulunduğu tarihi 41 kare bulunuyor.

MİLLİ İRADE DEĞİŞMEDİ

Serginin önceki gün gerçekleşen açılış törenine katılarak fotoğrafları inceleyen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal Paşa’yı Dikmen sırtlarında karşılayan Seğmen Alayı’nın fotoğrafına dikkat çekerek, aynı milli iradenin 15 Temmuz kanlı darbe girişimi gecesinde yeniden canlandığını ifade etti. Çavuşoğlu özetle şunları söyledi:

“O gün emellerine ulaşamayan mihraklar, bugün de 15 Temmuz 2016 gecesi canları pahasına sokaklara dökülen aziz milletimiz tarafından bir kez daha bertaraf edilmiştir. FETÖ’cü hainlere hadlerinin bildirildiği ve tanklara, tüfeklere ‘dur’ denilen 15 Temmuz fotoğrafları, 100 yıl öncesindeki kurtuluş mücadelesinin fotoğraflarıyla birebir örtüşmektedir.”

FOTOĞRAFLAR İRADEYİ SERGİLİYOR

Törenin açılış konuşmasını yapan BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca da Kurtuluş Savaşı’ndaki iradenin 15 Temmuz 2016 gecesi yeniden canlandığını iki dönemi anlatan fotoğraf sergilerinin ortaya koyduğunu ifade ederek, “BYEGM’nin duvarlarında ikinci istiklal savaşımızı resmetmek durumunda olduk. 15 Temmuz 2016’daki o hain darbe teşebbüsü Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve Atatürk’ün izinde aynı sözlerle, bu millet kendi istiklalini kurtardı” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 41 karede Atatürk'ün Ankara yolculuğu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Aralık 2017 tarihinde saat 16 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 41 karede Atatürk'ün Ankara yolculuğu haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı