Ege Haberleri

  40'ıncı yıl anması

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  22.12.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi ile birlikte Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yılı nedeniyle anma programı düzenledi. Fotoğraf sergisinin de açıldığı anma programında Belediye Konservatuvarı'nın seslendirdiği kahramanlık türkülerine davetlilerle birlikte protokol üyeleri de ellerindeki Türk bayraklarıyla eşlik etti.

  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yılı nedeniyle düzenlenen anma programı Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Savaş Fotoğrafları Sergisi'nin açılışı ile başlayan programa Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ve eşi Sultan Kocatepe, AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve eşi Berrin Zolan, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Şükrü Tandoğan, gaziler, şehit yakınları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
  Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, 40 yıl önce soykırıma son vermek için Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldıklarını belirterek, "Bu ülke kolay kurulmadı. Bu programı huzur içinde yapabiliyorsak bunun bir bedeli var. Bu bedel Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana ödene gelmişti" dedi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Şükrü Tandoğan ise, Kıbrıs Barış Harekatı ile adada bulunanların can ve mal güvenliğinin sağlandığını kaydederek, "O günün kahramanlarını, Denizli'den savaşa katılan kahramanlarımızı saygı, sevgi ve iftiharla selamlıyorum. Şehit aileleri ve gazilerin hatırlanması ve saygı gösterilmesi tek istekleridir. Denizli'de bunu her zaman gördük. Denizli'nin bizler için ayrı bir önemi var" diye konuştu.
  Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan ise, "40 yıl önce insanlık dramı yaşanan Kıbrıs'a barış harekatı olarak başlatılan o zorlu coğrafyada, askerlerimiz göğsünü bu ülkenin menfaati, insanı ve geleceği için, bayrak için, vatana sahip çıkmak için ölümü göze alıp cepheye koştu. İşte toprak ancak böyle vatan olabiliyor. Eğer uğrunda ölebilen varsa vatan olabiliyor. Değerlerimize, bayrağımıza, vatanımıza sahip çıkacağız. Çünkü bu bedel savaş meydanlarında ödendi. Şehit kanları ile ödendi" dedi.
  Konuşmaların ardından Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Korosu ve sanatçıları birbirinden güzel türkü ve şarkılar seslendirdi. Kahramanlık marşlarının da söylendiği gecede, davetliler ve protokol üyeleri Türk bayraklarıyla marşlara eşlik etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı