400 tapusuza ev sözü verdi

Hürriyet Haber
28.08.2014 - 01:11 | Son Güncelleme:

400 tapusuza ev sözü verdiPolat Holding, İstanbul Piyalepaşa’da kentsel dönüşüm için düğmeye bastı. 80 dönüm arazide 500 milyon dolar yatırım yapacak şirket, bölgede tapusuz evlerde oturanlara da ‘yeni ev alacak kadar’ ödeme yapacak.

KENTSEL dönüşüm projesi gerçekleştirmesi için Polat Holding tarafından kurulan Piyalepaşa Gayrimenkul, İstanbul’un merkezini seçti. Okmeydanı’ndan Dolapdere’ye inerken yolun solunda kalan tepede dönüşüm yapacak şirket, arsa bedeli hariç 500 milyon dolar yatırım yapacak. Bölgedeki tapulu ev sahiplerine evi büyüklüğünde yeni ev vereceklerini söyleyen Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “Bölgede arsa yatırımına 20-25 yıl önce başladık. Proje alanında 219 binada 615 birim var. Bunların 400 tanesi tapusuz evler. Biz bu evlerdeki vatandaş mağdur olmasın diye ödeme yapacağız. Bakanlığın 20-30 bin lira ödediği ev için biz 100 bin TL’den başlayan ödemeler yapacağız. Böylece tapusuz evde kalan hak sahibi de ev sahibi olabilecek. Özel sektörün yaptığı en büyük kentsel dönüşüme imza atacağız” dedi. Hak sahipleri ile görüşmelere 1 Haziran’da başladıklarını belirten Polat, inşaat çalışmalarına bu yıl başlayacaklarını ifade etti.
900 konut, 400 odalı otel, 3 ofis bloğu, cadde mağazaları ve iş merkezlerinin yer alması beklenen projenin mimarı Murat Kader. Projenin Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyacağını belirten Adnan Polat, siluet konusunda hassas davrandıklarını söyledi. Yeni projelerinde en yüksek binanın otel olacağını ve 20 katlı inşa edileceğini belirten Polat, konut ve ofislerde yüksekliklerin 2 ila 10 kat arasında değişeceğini söyledi. Bölgede başka dönüşüm projeleri de planladığını belirten Polat, “İstanbul için oldukça önemli bir lokasyon umarım gökdelen yatağı olmaz” dedi.

EMLAK OFİSİ AÇTI

Tapulu hak sahiplerinin yüzde 70’i ila anlaşma sağladıklarını belirten Polat, tapusuz ev sahipleri ile görüşmelere bir ay önce başladıklarını ve yüzde 10 anlaşma sağladıklarını dile getirdi. Polat, proje kapsamında bir okul ve dini tesisi yapıp, kamuya devredeceklerini kaydetti. Bölgede projeye özel bir emlak ofisi açtıklarını belirten Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, “Bu ofis kiraya çıkacak maliklere kiralık ev, yeni ev alacaklara da ev buluyor. Ayrıca ücret talep etmeden taşınma konusunda da destek oluyoruz” dedi.

60 YILDA 1000 PROJE

2015 yılında Polat Holding’in 60. yılını kutlayacağını belirten Adnan Polat bugüne kadar binden fazla proje inşa ettiklerini söyledi. Deprem öncesi yapılan binalarda deniz kumu kullanıldığını hatırlatan Polat, kentsel dönüşümün zorunlu ve zor bir süreç olduğuna dikkat çekti. İnşaat sektöründe çok fazla firma olmasını de eleştiren Polat, “Bu kadar fazla oyuncu olması sorgulanmalı. Biz bugüne kadar ruhsatı olmayan hiçbir projede satış yapmadık. Çok sayıda firma ruhsatsız satışla bugüne geldi” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı