Gündem Haberleri

GÜNDEM

  40 yıllık okul yaptırma hayali gerçekleşti

  Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  23.10.2008 - 17:22 | Son Güncelleme:

  KONYALI memur emeklisi Aynur Kasabalı, 40 yıllık hayalini gerçekleştirerek, 500 öğrencinin eğitim göreceği 16 derslikli ilköğretim okulu yaptırdı. Kasabalı, “40 yıl önce işe giderken önünden geçtiğim okula gıpta ile bakardım. Okul yaptırma hayalim vardı. Hayallerim gerçekleşti. Hiç çocuğum olmadı. Ama şimdi yüzlerce çocuğun manevi annesiyim” dedi.

  Devlet Su İşleri’nden memur olarak emekli olan Aynur Kasabalı’nın Karatay İlçesi’nde yaptırdığı, kendi adını taşıyan ilköğretim okulu törenle açıldı. Törene Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, protokol üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı. Törende mehteran takımı ve okulun folklor ekibi gösteriler sundu. Aydınlık Türkiye’nin yolunun, eğitimden geçtiğini söyleyen Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, hayırsever Kasabalı’nın kendilerine gelerek, bir eser bırakmak istediğini söylediğini belirterek, “Aynur Kasabalı, ‘Dünya gözüyle görebileceğim bir yer olursa memnun olurum’ dedi. Biz de görüşmelerimizde burasının uygun olacağını düşündük. Hayırsever Kasabalı, birikimlerini kuruşuna kadar harcadı. Okulun geri kalan kısmı belediye ve Milli Eğitim Müdürlüğü bütçesinden karşılandı. 16 derslikli, 500 öğrencinin eğitim göreceği okulumuz, 1.5 milyon YTL’ye mal oldu” dedi.

  Konuşması sırasında duygulanan Kasabalı, kendisi için eğitime destek vermenin bir borç olduğunu söyleyerek, “Konya’ya taşındıktan sonra Hadim İlçesi’ndeki bir okula kütüphane yaptırdım. Benim okul hayalim 40 yıl öncesine dayanır. 40 yıl önce Ankara’da bir daireye sahip oldum. İşe giderken yolumun üstünde olan Ayşe Abla İlkokulu’nu görür gıpta ile bakardım. Allah bana da böyle bir okul nasip ederse Aynur Abla İlkokulu olur diye düşünmüştüm. Hayallerim gerçekleşti. Çok genç yaşta Ankara’da kaloriferli bir daire satın almıştım. Evimi sattım ve birimkimlerimi de üzerine katarak bir okul yaptırdım. Sattığım o daire kutsal bir çatıya dönüştü. Evladım olmadı ama şimdi yüzlerce çocuğun manevi annesiyim” dedi.

  Vali Osman Aydın, yerel yönetimler ve hayırseverlerin katkılarıyla her hafta farklı bir güzelliği yaşadıklarını belirterek, “Hayırseverlerimize ve Aynur Kasabalı’ya teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Vali Osman Aydın, Aynur Kasabalı’ya plaket vererek, okul kurdelesini kesti.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı