Dünya Haberleri

DÜNYA

  '40 yıllık Kıbrıs sorunu 1 saatte çözülmez'

  CİHAN
  27.09.2015 - 20:28 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Kıbrıs sorunuyla ilgili adanın Türk ve Rum tarafının çözüm çabalarına destek vereceklerini belirtti.

  Kıbrıslıların rıza göstermeleri halinde çözümün sağlanabileceğini belirten Zaharova, "40 yıllık Kıbrıs sorunu 1 saatte çözülmez." ifadesini kullandı.

  Rum basınına konuşan Zaharova, Kıbrıs sorununa değindi. Rusya Dışişleri Sözcüsü, BM Güvenlik Konseyi’nin 1977 ve 1979 yıllarında aldığı kararlar bağlamında adada kapsamlı, adil ve sağlam bir çözümün sağlanmasından yana olduklarını söyledi. Zaharova, “BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi olarak Kıbrıslı tarafların kendilerinin hazırladığı çözüm çabalarına destek vereceğiz. Bu çözüm kararı hem Rum hem de Türk tarafının işine gelecek.” dedi.

  Kıbrıs sorununa dışarıdan herhangi bir müdahale ve baskıya karşı çıktıklarını tekrarlayan Rusya Dışişleri Sözcüsü, “40 yıllık Kıbrıs sorunu 1 saatte çözülmez. Eminiz ki, ancak ve ancak Kıbrıslıların rızası sonucunda gerçek adil ve sağlam çözüm sağlanır.” şeklinde konuştu.

  Rusya Dışişleri Sözcüsü 18 Eylül’de yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta resmi temsilcilik açmayı henüz planlamadıklarını söylemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı