Gündem Haberleri

  40 yıllık ‘Kani’ oldu Kürt ismi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  29.01.2002 - 02:16 | Son Güncelleme:

  PKK, 21 Mart Nevruz Bayramı'ndan sonra ‘Kürtçe isim kampanyası’ başlatıyor. Sözde Başkanlık Konseyi, öğrencilerin mahkemelere başvurup, belirlediği ve Kürtçe olduğunu iddia ettiği isimleri almasını istedi.

  Türkiye, AB ile ilişkilerde hassas bir dönemden geçerken, siyasallaşma için ‘Kürtçe eğitim’ kampanyası başlatan PKK'nın, Nevruz'dan sonra da ‘2’nci provokasyon dalgası'na hazırlandığı belirlendi. İstihbarat birimleri, PKK'nın 21 Mart'tan sonra ‘Kürtçe isim kampanyası’ başlatacağını saptayarak, hükümeti uyardı.

  MAHKEMEYE GİDİN

  Terör örgütünün sözde Başkanlık Konseyi talimatında, Kürtçe isim değişikliğinin ne şekilde yapılacağı da anlatıldı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki illerde velilerle, öğrenciler birer dilekçeyle mahkemelere başvurarak, nüfus kütüklerinde yazılı isimlerini Kürtçe isimlerle değiştirmek istediklerini belirtecekler. Konsey, bölge sorumlularını başvuru sayılarının yüksek tutulması yönünde uyardı ve gerekli önlemin alınması istedi.

  GÜL VE JALE

  Sözde Başkanlık Konseyi, başvurularda hangi isimlerin istenebileceğini de belirledi. Konsey ‘Gül’ ve ‘Jale’ gibi isimlerin de Kürtçe olduğunu iddia ederek, kadınların bu adları isteyebileceklerini bildirdi. Konseyin, Kürtçe olduklarıni iddia ettiği 9 ismi de açıkladı.

  KÜRT ULUSU

  PKK'nın devlet okullarında Kürtçe eğitim ile Kürtçe isim kampanyalarının, örgütün 7. kongrede kararını aldığı ‘Kürt ulusunu’ yaratma projesinin bir parçası olduğu belirtildi.

  Türkiye genelinde üniversitelerde Kürtçe eğitim için dilekçe veren öğrenci sayısının 5 bin civarında olduğu, bu rakam içinde mükerrer olanlarla, sahte isimler ve başkasının adına düzenlenmiş dilekçelerin bulunduğu da belirtildi.

  AB KAYITSIZ

  PKK'nın başlattığı kampanyaya AB'nin sıcak bakmadığı kaydedildi. AB kaynakları, ‘‘AB'nin devlet okullarında Kürtçe öğretilsin diye bir şartı yok. Özel dersanelerin Kürtçe kursu düzenlemeleri AB için yeterlidir’’ görüşünü dile getirdiler.

  PKK bazı isimleri ‘Kürtçe’ ilan etti

  Agah

  Kani

  Mirza

  Jale

  Gül

  Avaz

  Adem

  Derviş

  Malik
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı