Gündem Haberleri

  40 yıldır yasaklı ilçe

  Hürriyet Haber
  13.04.2004 - 14:36 | Son Güncelleme:

  Erzincan'ın 32 bin nüfuslu en büyük ilçesi olan Üzümlü'de 40 yıl önce halk tarafından alınan ortak kararla içki satışı yapılmıyor, kahvehanelerde oyun oynatılmıyor. Erzincan'a 20 kilometre uzaklıkta bulunan Üzümlü'de 1964 yılı öncesine kadar içki ve kumar yüzünden dolayı çok sayıda suçun işlendiği ve birçok insanın mağdur olduğu belirtildi.

  Üzümlü Belediye Başkanı Ensari Sürücü, asayiş bozukluğunu önlemek için 40 yıl önce ilçenin önde gelenlerinin toplanarak, içki satışı yapılan yerlerin kapatılması, kahvehanelerde ise kumar başta olmak üzere tavla, domino, okey gibi oyunların oynatılmasının yasaklanması kararının alındığını söyledi.

   

  Bu karara Üzümlü halkının saygı gösterdiğini ifade eden Ensari, 1964 yılından sonra ilçede bulunan bütün içkili yerlerin kapatıldığını, kahvehanelerde ise kumar başta olmak üzere bütün oyunların oynatılmadığını belirtti.

   

  40 yıldır ilçede yasağın devam ettiğini anlatan Ensari, şunları söyledi:

   

  ''Şu ana kadar bu yasağın kalkması için herhangi bir girişimde bulunulmadı. Halk bu yasağın kalkması halinde yine eski alışkanlıklarını kazanacaklarından korkuyor. Çünkü şu anda ilçemiz asayiş bakımından çok huzurlu ve herkes birbiriyle iyi diyalog içerisinde. Ancak 40 yıl önce insanlar kumardan başını kaldırmıyormuş, fazla miktarda alkol alıp cinayetler işliyormuş. Şu anda herkes işine gücüne bakıyor.''

     

  HALK YASAĞIN DEVAM ETMESİNİ İSTİYOR...

     

  Yasağın devam etmesini istediklerini belirten vatandaşlar ise gençlerin bu tür alışkanlıklar yerine spora yönelmesini istediklerini belirttiler.

   

  Vatandaşlar, gençler için halı saha, bilardo, satranç müsabakaları düzenlendiğini belirterek, bu tür etkinliklerin sağlıklı gençler yetiştirilmesi açısından çok güzel çalışma olduğunu kaydettiler.

     

  ''HALKIN KARARINA MÜDAHALEMİZ OLAMAZ''

     

  Üzümlü Kaymakamı Erdoğan Beypınar ise ''Halk kendi koyduğu yasağını devam ettiriyor. Bizim bu yasağın kalkması veya devam etmesi yönünde bir etkimiz yok'' dedi.

   

  Halkın sürdürdüğü bu uygulamanın yasal bir zorunluluğu bulunmadığını belirten Beypınar, ''İnsanlar bu yasaklardan memnun olmazsa uygulama olmaz. Demek ki vatandaşlar memnun, bu yasak da devam ediyor'' diye konuştu.

   

  Beypınar, ilçede insanların kahvehanelerde boş vakit geçirmek yerine tarlasında çalışmaya önem verdiğini ifade ederek, bu durumun ülkenin kalkınmasını isteyen herkesi memnun etmesi gerektiğini söyledi.

   

  Beypınar, ilçede asayiş olaylarının da yok denecek kadar az olduğuna dikkati çekti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı