Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  40 yaş sınırının kaldırılmasına sendikalardan destek

  Gönül KOCA
  28.01.2015 - 12:15 | Son Güncelleme: 28.01.2015 - 12:19

  Öğretmenliğe ilk kez atanacaklar için 40 yaş sınırının kaldırılmasını yorumlayan eğitim sendikaları, uygulamaya destek verirken “Geç de olsa doğru bir iş yapıldı” dedi.

  Öğretmenliğe ilk kez atanacaklar için 40 yaş sınırı kaldırıldı. ‘Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’nin 28 Ocak sayısında yayımlandı. Buna göre, “öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak” şartı yürürlükten kaldırıldı. Bu yaş sınırı, bedensel engeli bulunan öğretmenlerin atamalarında da aranmayacak.
  Şimdiye kadar yapılan uygulamalarda devlet okullarına atanmak için KPSS’ye giren ve 40 yaşına kadar atanamayan öğretmen adayları, bir daha atama başvurusunda bulunamıyordu. Devlet okulunda çalışma haklarını kaybediyorlardı. Bu durum da başta eğitim sendikaları olmak üzere birçok kesimin tepkisini çekiyordu.
  40 yaş sınırının kaldırılmasını yorumlayan eğitim sendikaları ise uygulamaya destek vererek, “Öğretmenliğe yaş sınırı koymak pedagojik ve bilimsel olarak doğru değildi zaten. Geç de olsa doğru bir iş yapıldı” yorumunda bulundu. Ayrıca düzenlemenin dershanelerin dönüşümü sonrasında buradan devlet okullarına geçmek isteyen öğretmenler için yapıldığını savunanlar da var.

  40 yaş sınırının kaldırılmasına sendikalardan destekMağduriyetler kaldırıldı
  Kamuran Karaca (Eğitim-Sen Genel Başkanı):
  Bizim sendika olarak zaten Milli Eğitim Bakanlığı’na, çeşitli dönemlerde 40 yaş sınırının kaldırılması için önerilerimiz oldu. Kaldırılmış olması olumlu bir adım. Örneğin ikinci üniversite okuyanlar var, eğitimlerine devam ettikleri için 40 yaş sınırını aşanlar var. Bu durumdaki adayların mağduriyetleri kaldırılmış oldu. Ayrıca dershanelerin kapatılmasının ardından kamuya geçmek isteyecek öğretmenlerin büyük bölümünün 40 yaşını aştığı tahmin ediliyor. Bir şekilde onları kadroya almak için yapılmış bir düzenleme olarak görüyoruz.

  40 yaş sınırının kaldırılmasına sendikalardan destekGeç de olsa doğru bir iş yapıldı
  İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı):
  İlk kez öğretmen olarak atanacaklar için 40 yaş sınırının kaldırılması yıllardır ortaya koyduğumuz bir talep. Çünkü bizim kültürümüz, beşikten mezara kadar “oku” diyor. İnsanların önüne eğitim aldıkları bir alanda çalışma konusunda engeller koymamak lazım. Hem okumayı tavsiye edeceksiniz, hem de bu alanda çalışmak için yaş sınırı koyacaksınız, bu kabul edilemezdi. Örneğin bir aday 30 yaşında KPSS’ye girmeye başlıyor ve 40 yaşına gelmiş hâlâ atanamıyor. Bu adaydan başvuru hakkını almak doğru değildi. Sonunda geç de olsa doğru bir iş yapıldı.

  40 yaş sınırının kaldırılmasına sendikalardan destekDershane öğretmenleri unutulmasın
  Gürkan Avcı (Demokrat Eğitimciler Sendikası -DES- Genel Başkanı):
  Kamuya alımlarda 40 yaş sınırının kaldırılmış olmasını pedagojik olarak da, demokratik bir eğitim sistemi bağlamında da doğru buluyorum. Öğretmenlik mesleğine yaş kotası koymak doğru ve bilimsel değil. Eğitimin ruhuna aykırı bir durum. “Sen şu yaştan sonra öğretmenlik yapamazsın” demek doğru değil. Yaklaşık 300 bin civarında atanamayan öğretmen olduğu söyleniyor, 40 yaş sınırının kaldırılmasıyla bu sayının çok artacağını düşünmüyorum. En fazla yüzde 5 civarında artar ama yaş sınırlarının, kotaların, yasaklamaların vs. kaldırılmasını doğru buluyorum.
  Bu arada dershaneler 1 Eylül’den itibaren kapanacak veya okula dönüşecek, bunu biliyoruz. Bu dönüşümle ilgili hep dershane sahiplerine yönelik birtakım düzenlemelerden, kolaylıklardan bahsedildi. Ama dershane öğretmenlerinin kamuya atanması için bazı şartlar getirildi. Belli yıl sigortalı çalışmış olmak, 5-6 yıl aynı kurumda çalışmış olmak gibi şartlar var, bunlar da öğretmenleri mağdur edecek. Biraz onlara yönelik de düzenleme yapılması gerekiyor. Derhanede çalışan öğretmenlerin de unutulmamasını istiyoruz, asıl mağdur onlar çünkü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı