"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

40 saat çalışmak varken neden 60 saat çalışalım

EŞİ hemşire olan bir okurum soruyor: "40 saat insanca çalışmak mı, 60 saat köpek gibi çalıştırılmak mı daha doğru?"

Okurum, geçen günkü "Hemşireler devlete dönüyor, Telekomcu Oger’de kalır mı" başlıklı yazıma kızmış... Kızgınlığını paylaşmak için de mesaj göndermiş...

Yazımda Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Direktörü Dr. Murat Dayanıklı’nın, "İşe aldığımız hemşireler, fırsat bulunca devlete kaçıyor. Maaş 200-300 YTL daha düşük olsa da devlette iş garantisi onları çekiyor" sözlerini aktarmış, kimsenin devletin yakasını bırakmak istemediğini vurgulamıştım...

Okurum aynı kanıda değil: "Özel hastaneler 800-1.100 YTL maaş veriyor ama ekstra iş uzamaları, nöbetler hariç, haftada 60 saat köpek gibi çalışmayı öneriyor. Devlet ise 700-800 YTL maaş veriyor, artı kimi yerlerde döner sermaye katkısı sağlıyor ve 40 saat çalışmayı yeterli görüyor."

Okurum özel hastanelerin yeri geldiğinde hemşireleri rahatlıkla kapının önüne koyabildiklerini belirtip, soruyor: "Hangisi daha insanca? Devlet kapısı mı, özel sektör mü?"

Aslında özel hastanelerde haftalık çalışma süresinin 60 saat olduğunu, Murat Dayanıklı da belirtiyordu: "Bizde günlük çalışma süresi 12 saat..."

Hemşirelerin çalışma koşulları ve geliriyle ilgili gelen mesaj elbette tek değildi. Bir başka elektronik mesaj da şöyle: "Özel hastanelerde hemşireler, devlettekinin birkaç katı iş yükü altında. Özel sektördeki hemşire günde 16 saate yakın çalışıyor, haftada en fazla 2 gün izin yapabiliyor. Devlet hastaneleri çalışan hakkına harfiyle uyuyor. O yüzden hemşireler devleti tercih ediyor..."

21 yıldır sağlık sektöründe olduğunu vurgulayan bir doktor ise, öncelikle özel sektörün sağlık yatırımları yapmasını, kaliteyi artırmasını, rekabet ortamı yaratmasını doğru bulduğunu belirtiyor: "Ancak, hemşireler bu sektörün şamar oğlanı gibidir..."

Doktor, kaliteli doktora 10-20 bin YTL maaş veren özel hastanelerin hemşire ve diğer sağlık personeline de "onurlu maaş ve çalışma koşulu" sağlaması çağrısını yapıyor.

Yazım sadece hemşireler, onların yakınları ve doktorların ilgisini çekmemiş. 12 yıl kamuda çalıştıktan sonra ayrılıp, eşiyle birlikte kendi işini kuran bir işadamı da görüşlerini göndermiş:

"Üzülerek belirteyim ki, bizim çalışanlarımızın devleti tercih etmelerinin en önemli nedeni, çalışmadan para kazanma isteğidir... Bırakın kalifiye elemanı, biz kendi şirketimize ilkokul mezununa bile iş beğendiremiyoruz."

Çoğu hemşirelerin, "devletin yakasını bırakmamasını" savunan görüşleri aktarmaya çalıştım...

Bir tarafta hemşireyi haftada 40 saat çalıştıran ama biraz daha az para veren devlet...

Diğer tarafta hemşireyi 60 saat çalıştırıp, biraz yüksek maaş ödeyen özel sektör...

Arada haftalık 20 saat fark var. Varın kararı siz verin...

Merak edenlerin bilgisine: Ben haftada ortalama 72 saatten aşağı çalışmıyorum...

Böyle namuslu inek görmedim

ATALAY Şahinoğlu, iş dünyasının önde gelen isimlerinden. 20 yıla yakın İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) etkin görevlerde bulundu, yönetim kurulu başkanlığı ve meclis başkanlığı koltuğunda oturdu... Profesyonel yöneticilik yaşamının önemli bir bölümü tekstil sektöründe geçti, şimdi de Nuh Çimento’da Yönetim Kurulu Başkanı...

Şahinoğlu, 20 yıl önce İstanbul’da kurulan Tekstilkent Kooperatifi’nin de başkanlığını yapıyor. Tekstilkent’in içindeki iki kulenin katlarının bir bölümünün inşaatın bitmesi karşılığında Garanti-Koza’ya verilmesiyle ilgili iddialar, bugünlerde Şahinoğlu’nu üzüyor.

Şahinoğlu, Sadi Özdemir’in iddiaları gündeme getiren haberinin yayınlandığı günden beri herkesin kendisine, "Sende mi götürdün Atalay" diye baktığı hissine kapıldığını belirtiyor, geçmişten de örnek veriyor: "Türkiye’nin ilk şirket kurtarma operasyonunu İGS’de ben yürüttüm. Bu kapsamda İzmir Yün’ün arazisini Cevher Özden’e (Banker Kastelli) sattım. Pazarlık bir yıl sürdü. Tarafların huzurunda pazarlığımızı ve anlaşma rakamını söyledim. Özden araya girdi, ’Ben senin gibi namuslu inek görmedim. Ne komisyon istedin, ne de fiyatı farklı söyleyip, para götürmeye çalıştın’ dedi."

20 yıl kooperatif yönetip, iddialara muhatap olmamak mümkün mü?
X