Gündem Haberleri

GÜNDEM

  40 milyon metre

  Arzu ÇAKIR
  02.04.2004 - 21:58 | Son Güncelleme: 02.04.2004 - 21:58


  Milyarder Donald Trump’tan müdürstar

  Amerikalı milyarder Donald Trump, bugünlerde iki konuda adından çok söz ettiriyor: NBC kanalında yayınlanan 'The Apprentice-Çırak' programı ve ciddi sıkıntılar yaşayan kumarhaneleri.

  Çırak programına çıkan sekiz kadın ve sekiz erkek yarışmacı dünyanın en zor iş görüşmelerini yapıyor. Canlı yayında 'büyük usta' Donald Trump'ın karşısına çıkarak ne kadar başarılı yatırımcı olduklarını kanıtlamaya çalışıyorlar. Trump her hafta en başarısız bulduğu yarışmacının yüzüne karşı milyonların gözü önünde 'kovuldun' diyor. 16 hafta sonunda kovulmayan tek kişi Trump'ın şirketlerinden bir tanesine bir yıllığına üst düzey yönetici olacak.

  Program, ülkemizde neredeyse her TV kanalında yayınlanan star yarışmalarına çok benziyor. Yapımcılığını Mark Brunett'in yaptığı programa katılmak için Amerika'nın her köşesinden 215 bin kişi başvuru yaptı. Aralarından seçilen 16 tanesi 'çırak' olarak yarışmak üzere seçildi. Finalistler arasında Harvard mezunları olduğu gibi, eski bir Beyaz Saray çalışanı da bulunuyor. Her yarışmacıya haftalık 250 dolar veriliyor ve bu parayla en çok kazandıracak yatırımı yapması bekleniyor. En az para kazandıran bizzat Trump tarafından yarışmadan atılıyor.

  Kumarhaneleri iflasın eşiğinde olan Donald Trump'ın kendisi ise kredi alabilmek için umudunu Credit Suisse First Boston bankasına bağlamış durumda. 400 milyon dolar kredi karşılığı hisselerin yüzde 65'ini isteyen bankayla anlaşamazsa Trump'ın kumarhaneleri iflas edecek.

  Belli mi olur, 16 hafta dayanabilirse belki de Trump kumarhanelerini kurtaracak yöneticiyi Çırak yarışmasında bulacak. Ancak Trump pek umutlu konuşmuyor: ‘‘Bu insanlar çok zengin olmak istiyor. Bu sadece kendin için çalışırsan mümkün, başkaları için değil.‘‘

  BMW rekora koşuyor

  Alman otomobil devi, mart ayında 113 bin araç satarak 75 yıllık BMW tarihinde görülmemiş bir rekor kırdı. Geçen yılın mart ayında 106 bin 972 araç satıldığı belirtilen açıklamada ‘‘BMW Group tarihinde hiç bir zaman bir ay içinde BMW, Mini ve Rolls-Royce marka otomobillerden bu kadar çok satmamıştı‘‘ denildi. BMW, 2004'ün ilk çeyreğinde 265 bin araç sattığını açıkladı. Geçen yıl yeni modellere yatırım yapan BMW, hiç bu kadar fazla modeli pazara sürmemişti.

  Sanal devlet E-stonya

  13 yıl öncesine kadar Sovyetler Birliği'nin en ücra eyaletlerinden biri olan Estonya, büyük bir azimle teknolojik devrimi gerçekleştirmiş durumda. Estonya'da devlet, yasayla vatandaşlarına ücretsiz internet bağlantısı sağlıyor. Yönetimin başlattığı 'Look@worldproject' kampanyası kapsamında köylerde yaşayan 100 bin Estonyalı'ya internet eğitimi verilmiş. Her 100 kişiden 74'ü cep telefonu sahibi ve internet kullanımı yaşamın her alanına girmiş. Kitapevleri, postaneler, okullar, köylerdeki bazı dükkanlardan bile ücretsiz internete girebilen Estonyalılar bankacılık işlemlerinin yüzde 90'ını yine web üzerinden yapıyor.

  Cep telefonu ve internet Estonyalının günlük yaşamının bir parçası olmuş. Araçlarını bıraktıkları otoparkın ücretini, bira içtikleri barda, yemek yedikleri restoranda hesabı cep telefonlarıyla ödüyorlar. Resmi dairelerin bir çoğunda işlemler elektronik posta yoluyla hallediliyor. İş seyahatinde olan bakanlar bile, kabine toplantılarını web'den izleyebiliyor.

  Kurtuluşlarını Doğu Bloku sendromunu bir an önce üzerlerinden atmakta gören Estonya yönetimi, kapı komşuları Finlandiya ve İsveç'in de desteğiyle İskandinav modeline sarılmışlar: Az hiyerarşi, devlet yönetiminde çok şeffaflık, modern iletişim teknolojisine yatırım.

  Bunlar da iyi komşu sahibi olmanın faydaları olsa gerek.


  Bertelsmann'ın gözü Çin pazarında

  Avrupa'nın en büyük medya grubu Bertelsmann, 2003 yılı cirosunun yüzde 8.3 gerileyerek 16.8 milyar Euro'ya düştüğünü, ancak kazancının yüzde 20 arttığını açıkladı. 2004 yılı hedeflerini de açıklayan Bertelsmann Yönetim Kurulu Başkanı Gunter Thielen, Uzakdoğu ve Doğu Avrupa pazarlarına yoğunlaşacaklarını söyledi. Thielen, özellikle Çin'de bir buçuk milyon olan kitap kulübü müşteri sayısını beş milyona çıkarmayı hedeflediklerini, Çin'in yanı sıra Hindistan'da da televizyon pazarına girmeyi düşündüklerini açıkladı. TV kanalı RTL ile Doğu Avrupa pazarında yatırım yapmayı hedefleyen Bertelsmann, yeni yatırımlar için iki milyar Euro'yu gözden çıkarmış.

  Dubai’de Hamsin fırtınası esecek

  2005'ten itibaren Formula1 pistlerinde çöl fırtınası esecek. Bir petrol şeyhinin finanse ettiği F1'deki 11'inci takımın pilotu Kanadalı Jacques Villeneuve olacak. Şeyh Hamad bin Cenabiye'nin oğlu Salman'ın bizzat başında bulunduğu ve adını çöl fırtınası 'Hamsin'den alan takımın otomobilleri Dubai'de üretiliyor. Hamsin takımının tanıtımının mayısta yapılması bekleniyor. Takımla 2006 sezonu sonuna kadar anlaşması bulunan Villeneuve'un yanında ikinci pilot olarak İspanyol Fernando Alonso'nun düşünüldüğü belirtiliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı