Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  40 bin öğretmen kontenjanı açıklandı

  AA
  12 Eylül 2014 - 09:20Son Güncelleme : 12 Eylül 2014 - 10:06

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 40 bin öğretmen atamasına ilişkin 109 alanda belirlenen kadro kontenjanlarını "www.meb.gov.tr" internet sitesinden ilan etti. Öğretmenlik başvuruları, yarından itibaren 18 Eylül'e kadar alınacak. En çok kontenjan ise 6 bin 125 ile sınıf öğretmenlerine ayrıldı.

  MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, ataması yapılacak öğretmen kontenjanları belirlendi. Buna göre, en fazla öğretmen alımı yapılacak branş, 6 bin 152 kontenjanla sınıf öğretmenliği olacak.

  Çince, denizcilik/gemi elektroniği, denizcilik/su ürünleri, gemi yapımı/gemi ressamlığı, İspanyolca, makine teknolojileri/makine model, metalurji teknolojisi, raylı sistemler teknolojileri/raylı sistem elektrik-elektronik, raylı sistem teknolojileri/raylı sistem işletme raylı sistem teknolojileri/raylı sistem makine, raylı sistem teknolojileri/raylı sistem mekatronik, sağlık/çevre sağlığı, sağlık/diş protez, tekstil teknolojisi/trikotaj öğretmenliği alanlarına ise birer kontenjan verildi.

  MEB tarafından, yaşayan diller ve lehçeler alanına 18 öğretmen kontenjanı ayrıldı.

  MEB tarafından bu yıl atama yapılacak 109 alan ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjanlar şöyle:

  40 bin öğretmen kontenjanı açıklandı
  40 bin öğretmen kontenjanı açıklandı
  40 bin öğretmen kontenjanı açıklandı

  Bakanlığın yaptığı açıklamada, 2014 Eylül dönemi öğretmenlik için başvuru ve atamalara ilgili bilgilere de yer verildi.

  Buna göre, açıklanan alanlarda 40 bin öğretmen kadrosuna atama yapılmak üzere, yarından itibaren 18 Eylül 2014'e kadar başvuru alınacak. Öğretmen olarak atanacaklarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda belirtilen genel şartların yanında bazı özel şartlar aranacak.

  Öğretmen atamaları öğretmenliğe başvuru ve atama işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Elektronik Başvuru Sayfası "İlk Atama", "Açıktan ve Kurumlar Arası Yeniden Atama" ve "Milli Sporcuların Atanması" şeklinde ayrı ayrı düzenlendi. Adaylar durumlarına uygun atama çeşidini seçmek suretiyle http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki elektronik başvuru formunu kullanarak başvurularını yapacak.

  Bazı bakanlıkların yardımcılıklarına yapılan atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açık bulunan Bakan Yardımcılığına Orhan Erdem getirildi.

  "Torba kanun" onaylandı

  Torba Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylayarak, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.
  Buna göre, 31 Aralık'a kadar 35 bin öğretmen atanacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı