Gündem Haberleri

GÜNDEM

  40 bin kişi KCK’ya destek için yürüdü

  Ramazan YAVUZ - Serdar SUNAR / DHA
  14.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.01.2011 - 00:43

  Diyarbakır’da PKK’nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) davasındaki sanıklara destek vermek için BDP ve Demokratik Toplum Kongresi’nin düzenlediği miting ve yürüyüşün ardından olaylar çıktı. BDP ve DTK yöneticileriyle birlikte 40 bin kişinin katıldığı mitingte Kürtçe ’Dilsiz yaşam olmaz’, ’Dilimiz onurumuzdur’, ’Yargılanan Kürt siyasetçiler değil, Kürt halkıdır’ pankartları asıldı.

  KEPENKLER AÇILMADI - FOTO GALERİ

  DİYARBAKIR'DA OLAYLAR ÇIKTI / WEB TV

  CİZRE VE NUSAYBİN KARIŞTI / WEB TV

  OLAYLARDAN FOTOĞRAFLAR  

  HAKKARİ'DE DE OLAYLAR ÇIKTI / WEB TV

  DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürtçe yaptığı konuşmada“Onurlu bir yaşam, büyük bir mücadele veriliyor. Halkımız demokratik özerklik için hazırdır. Dilimizi küçük görmemeleri için yeni bir tarih yazmalıyız. Bu da ancak Kürtlerin birliğiyle olur. Eğer bu birliği başarırsak zafer önümüzde duruyor” dedi.
  Konuşmanın ardından 40 bin kişi adliye binasına doğru yürüyüşe geçti. En arka kısmında bulunan bir grup polise havai fişek atınca, polis bu grubu gaz bombasıyla dağıttı. Adliye önüne gelmek isteyen yaklaşık 5 bin kişi yan tarafta bulunan büyükşehir belediye binası önünde polis barikatıyla karşılaştı. Adliyeye yürümelerine izin verilmeyenler arasında yer alan ve bazılarının yüzleri kapalı olan gruplar polise, havai fişek, molotofkokteyli, ses bombası ve taşlarla saldırdı. Çevik kuvvet polisi de, göstericilere gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Adliye önü savaş alanına dönerken, atılan gaz bombalarından, adliye civarında bulunan polis ve bazı vatandaşlar etkilendi. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, belediye binasına giren ve atılan gazlardan etkilenen kişilere yardım ederken fenalık geçirdi. Dava ile ilgili başka illerde de eylemler yapıldı. Batman’da yürümek isteyen gruba, güvenlik güçlerince izin verilmedi. 9 kişi gözaltına alındı. Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde de izinsiz gösteri yapmak isteyen grup. polise taş ve molotofkokteyli atı. Mersin’de de izinsiz gösteri düzenleyen 300 kişi, kendilerine müdahale eden polise taş ve molotof kokteyli yağdırdı.

  Molotofzede

  MARDİN’in Nusaybin İlçesi’nde düzenlenen gösteride atılan molotofkokteyli yoldan geçen bir kişinin ayağına isabet etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı