« Hürriyet.com.tr
MENÜ

4. yabancılar hayırlı olsun

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Hatırlayacaksınız, transfer ayında dördüncü yabancıya her zaman karşı çıktım. Ancaak, Fenerbahçe Kulübü Başkanı, Ali Şen'in, Gaziantepspor Başkanı Celal Doğan'ın ve G.Birliği Başkanı İlhan Cavcav'ın başını çektiği bir yöneticiler grubu dördüncü yabancıda ısrar ettiler. Futbol Federasyonu'na Türk futbolunun ve aynı zamanda maddi bakımdan ona bağlı kulüplerin canına okuyacak kararı aldırdılar. Yani dördüncü yabancıya 1.ligde oynama izni çıktı.

Dünkü Hürriyet Gazetesi'nin spor sayfasına bakın. Manşetlerden biri ‘‘Yabancı hüsranı’’. Dördüncü yabancı futbolcu hakkını elde eden kulüpler 28 futbolcuyu beklenen verimi alamadıkları için geri göndermişler. Tabii trilyonlar da havaya uçmuş. Bunun en son örneğini de Galatasaray başardı. Lutu diye birisini getirdi.

Geldiği zaman dostum İrfan Kurtoğlu, ‘‘Rıdvan'ın benzeri bir futbolcu transfer ettik’’ dedi. Ben de mutlu oldum. ‘‘Galatasaray bir Rıdvan kazandı’’ dedim. Ama nerede... Lutu her antrenmanda sakatlandı ve sonunda da Romanya'ya postalandı. Galatasaray'ın burada zararı kaç yüzbin dolar bilmiyorum, yakında öğreniriz.

Bazı olaylar vardır ki, doğruyu söylediğiniz zaman kızarlar. Türkiye'de profesyonel futbolcuların gerçek değerlerinin üstünde transfer bedeli ödeyenler, kulüplerimiz. Sonra da ‘‘Türk futbolcusunun fiyatları elimizi yakıyor’’ diye ağlayan yine kulüplerimiz. Şimdi bir de Türk yapılıyor. Yani takımlarımızda bir bakacaksınız, iki üç sene sonra bizden futbolcular parmakla gösterilecek. Sonra da Milli Takımımız başarılı olsun diyoruz. Gününü düşünen, Türk futbolunu unutan kulüp yöneticilerimizin Türk futboluna ihanetleri devam ettiği sürece burnumuz pislikten kurtulmaz.Bunları da Beğenebilirsiniz