4. Sanayi Devrimi İstanbul’da tartışıldı

Hürriyet Haber
04.05.2017 - 21:47 | Son Güncelleme:

DÜNYA Ekonomik Forumu’nun bir inisiyatifi olan Global Shapers Community Istanbul Hub, Zorlu Holding’in ana sponsorluğunda ‘Türkiye’de 4. Sanayi Devrimi’ konulu bir panel gerçekleştirdi. İş dünyası, bakanlık, sivil toplum ve akademi dünyasından paydaşların katılımı ile gerçekleşen etkinlikte, Vestel Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, Allianz Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes ve Global Shapers Community Istanbul Hub Küratörü Onur Türk’ün açılış konuşmalarında teknolojik dönüşümün gelecek açısından önemine dikkat çekildi.

Ekonomide büyüme, istihdam ve dijitalleşen sanayide geleceğin konuşulduğu ilk oturumda, Siemens Türkiye, Microsoft Türkiye, Arçelik, Kare Yatırım, ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden temsilciler yer aldı. Ardından, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Bosch Türkiye, Milli Eğitim Bakanlığı ve TİNK’den temsilcilerin katılımı ile eğitimde paradigma değişimleri ve üniversite-sanayi işbirliğinin ele alındığı ikinci oturum ile devam etti. Teknolojik dönüşümün birey ve toplum temelinde ele alındığı son oturumda ise, McKinsey&Company, KAGİDER, TTGV, Türkiye Vodafone Vakfı ve Eğitim Reformu Girişimi’nden temsilciler ile cinsiyetler arası uçurumun teknoloji zemininde giderilmesi için alınabilecek önlemler, eğitimde atılabilecek yeni adımlar ve şirket yöneticileri için teknolojiye kurumsal yaklaşım önerileri konuşuldu.

Etkinlikte, öne çıkan ileriye yönelik adımların proje olarak ele alınması ve devamlılığın sağlanması üzerinde duruldu. Ekonomi ve sanayi alanında, tüketici, ürün ve değerler dinamiğinin yeniden dizayn edileceği, istihdam konusunda nitelikli bireyler yetiştirmenin öncelikli olduğu vurgulandı. 4. Sanayi Devrimi ile birlikte eğitim sisteminde söz konusu ihtiyacın kutunun dışında düşünebilen ve bilimsel çalışmalara öncülük edebilen bireyler olduğunun altı çizildi. Doğan TV Grubu’nun medya partnerliğini üstlendiği etkinlikte, Global Shapers Community Istanbul Hub’ın kurucu üyelerinden milli basketbolcu Sinan Güler’in girişimcisi olduğu Güler Legacy yan sponsor olarak destek sağladı. Panelde ise, CNN Türk TV’den Ahu Özyurt ve Habertürk TV’den Global Shapers Community İstanbul Hub üyesi Afşin Yurdakul moderatörlük yaptı.

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı