DENİZLİ HABERLERİ

4. Sanayi Devrimi ile üretimde insana son

DHA
14.04.2016 - 16:55Son Güncelleme :
DHA

DENİZLİ Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen '4. Sanayi Devrimi Endüstri 4.0' panelinde konuşan Siemens Türkiye İcra Kurulu Üyesi, Genel Müdür Yardımcısı ve Dijital Fabrikalar Divizyonu Direktörü Ali Rıza Ersoy, "4. Sanayi Devrimi ile insanı üretimden çekeceğiz, insanın olduğu yerde hata oluyor ve insanı çekerek hata oranını en aza indireceğiz" dedi.

Pamukkale Üniversitesi Kongre Salonu'nda Denizlili sanayicilere ve akademisyenlere Endüstri 4.0'ın tanıtımı için düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, ilk defa 2011 yılında Almanya'da konuşulmaya başlanan 4. Sanayi Devrimi ile niteliksiz işgücüne olan ihtiyacın asgari düzeye indirileceğini açıkladı. Keçeci, "Türk sanayicileri olarak yeni sanayi devrimini kaçırma şansımız yok. Ya bu trene bineceğiz ya da ulusal pazarda tırnaklarımızla kazandığımız yeri kısa sürede kaybedeceğiz" dedi.

Çin'in daha fazla üretiyor olmasının Batı ülkelerini endişelendirdiğini söyleyen Ali Rıza Ersoy "4. Sanayi Devrimi ile insanı üretimden çekeceğiz. İnsanın olduğu yerde hata oluyor ve insanı çekerek hata oranını en aza indireceğiz. Bunun istihdamı olumsuz etkileyeceği yönünde bir algı var. Daha önceki sanayi devrimlerinde de bu endişe vardı ama sanayi devrimleri her seferinde istihdamı arttırdı ve yine öyle olacak. Endüstri 4.0 insanı çok daha kıymetli yerlerde kullanmayı gerektiriyor. İnsana, insanın layık olduğu üst düzey işler verilecek. Endüstri 4.0 insana, insan olarak değer vermenin bir yansıması. Şimdilik göremesek de Endüstri 4.0'ın içinde insanı yüceltme perspektifi var" diye konuştu.

Ersoy, Endüstri 4.0 ile birbiriyle konuşan insanların yerine birbirleriyle konuşan robotlar olacağını, bir robot arızalanmaya başladığında diğer robotun onu tamir etmeye başlayacağını anlattı. Siemens'in Almanya'daki fabrikalarında Endüstri 4.0 konusunda oldukça yol aldıklarını ifade eden Ersoy, "Şu anda kavramsal tartışmalar bazındayız ve yolun çok başındayız. Fakat gecikmiş değiliz. 2. ve 3.'yü kaçırdık. Ama bunu kaçırmamalıyız. Şu anda Türkiye'nin 2 ile 3 arasında olduğunu söyleyebilirim. Ben yapabileceğimize inanıyorum ve Denizli'de de bu işi başaracak gençlerimiz var. Başkalarından beklemeyi bırakın. Çünkü her şey çok hızlı değişiyor. Endüstri 4.0 devrimini yakalayabilmek için yarını beklemeden, bu günden bir şeyler yapmaya başlamalıyız. Hükümet ve birçok sivil toplum kuruluşu bununla ilgili araştırmalarına ve çalışmalarına hız verdi. Bu çalışmaların devam etmesiyle birlikte iyi bir ivme elde edeceğimizi böylelikle 4. Sanayi Devrimi'ni rahatlıkla yakalayabileceğimizi ve batıdaki ülkeler seviyesinde yol alacağımızı düşünüyorum" dedi.

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden 4. Sanayi Devrimi ile üretimde insana son hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 16 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 4. Sanayi Devrimi ile üretimde insana son haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  08:02
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:24
Sayfa Başı