Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

4 Objektiften hayatın renkleri!

Hayata bakmak… Ama nasıl…

Sergiden Melike Birgölge'nin objektifine yansıyanlar - FOTO GALERİ

Bir şiiri anlar gibi anlamak, bir şarkıyı dinler gibi dinlemek…

Hayatı bir film gibi yaşamak... Mutlu, deli dolu, hüzünlü, tutkulu sahneleriyle…

Ama en önemlisi de hayata bir fotoğrafa bakar gibi bakmak…

Renkli, ara ara nostalji, siyah beyaz kareleriyle…

Yaşamın kendiliğinden yansıttığı öz estetiği yakalayabilmek için biraz durup bakmak, baktığını görmek…

Günlük hayatın rutin telaşları içinde yuvarlanırken, farkına bile varmadan dikkatimizden kaçan anlara, görüntülere, karelere ve inceliklere odaklanmak çok kolay değil, malum.

İşte bütün bunları bir kare içine alıp üzerine fazladan hiçbir söz söylemeden, büyük fotoğraf ve resimlerden küçük ama etkileyici nüansları olduğu gibi çekip, çekiştirmeden bize sunan, bunu yaparken de doğallıkla hayatı fark ettiren, ölümsüzleştiren isimler var.

Bu isimler ki; yakaladıkları karedeki bir görüntüyle, oradaki inceliklerle ruhumuza sızmakla kalmıyorlar, duygularımızı da renklendiriyorlar.

Bu kez fotoğraflarıyla, karelerdeki incelikleriyle ruhumuza sızan, duygu dünyamızı renklendiren 4 isim var karşımızda.

Daha doğrusu 4 Objektif – 4 Yürek!

Kimler mi onlar?

Fikret Otyam, Filiz Otyam, Adnan Polat ve Tunç Ulusoy.

Her sanatçının yurt içi ve yurt dışında çekilmiş, 30’a yakın farklı boyutlardaki fotoğrafı Çırağan Palace Kempinski’nin duvarlarında sizlerle buluşmayı bekliyor.

Tıpkı resimler gibi tuvallere basılıp çerçevelenmiş renkli ve siyah beyaz fotoğrafların  bir diğer özelliği de, çağdaş olanaklardan hiçbirinin kullanılmamış, üstlerinde hiç oynanmamış oluşu.

24 Kasım 2009 Salı gecesi, Fikret Otyam’ın, ‘Sağlığınızın ve gençliğinizin kıymetini bilin!’ diyerek insanların yüzüne tebessüm katarak konuşma yaptığı ve ilginin yoğun olduğu serginin açılışında; Fazıl Say, Ara Güler, Hıncal Uluç, Nebil Özgentürk, Coşkun Aral, Edip Akbayram başta olmak üzere basın ve sanat camiasından birçok kişi de geceyi renklendirenler arasındaydı.

 

Nebil Özgentürk’ün fotoğraf sanatçıları hakkında yapmış olduğu beş dakikalık belgesel gösteriminin ardından ‘Baba Dostu’ dediği Fikret Otyam için verdiği mini dinletide Fazıl Say’ı dinlerken; bir insanın işini tutkuyla yapmasının nasıl bir haz, nasıl bir aşk olduğunu daha da iyi anladım. Kalpten çıkan duyguların ve parmakların tuşlarla buluşmasından çıkan o sihre, insanı alıp götüren o melodilere kapılmamak mümkün değil. Mest oluyor, kendinizden geçiyorsunuz. Tıpkı eserleri çalarken kendinden geçen Fazıl Say gibi.

 

O sihir, o melodiler ki; dinleyen insanların ruhuna işlemekle kalmadı, Çırağan Palace Kempinski’nin duvarlarında yer alan fotoğraflarındaki o dokularla ve renklerle bütünleşti adeta.

Sergiden ayrılırken, Fikret Otyam, Filiz Otyam, Adnan Polat ve Tunç Ulusoy’un fotoğraf karelerindeki ince ayrıntılar gözlerimizde, Fazıl Say’ın parmaklarından çıkıp, duygularımızı alıp götüren melodiler kulaklarımızda kaldı.

Hayatın tüm renkleri de önümüzde, yaşayacağımız günlerde…

 

‘4 Objektif 4 Yürek’ Fotoğraf sergisini 24 Kasım - 29 Aralık 2009 tarihleri arasında Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde gezerken göreceğiniz fotoğraflarda; sanatçıların objektiflerinden yansıyanlara bakmanızın yanı sıra kendi gözünüzden, kendi objektifinizden yüreğinize ve duygularınıza da bakacaksınız.

En sade, en katıksız, en doğal halinize…

Ve de hayatın tüm renklerine…

                                                             MELİKE BİRGÖLGE

 

 

X