Dünya Haberleri

  4 haftalık bilanço

  Hürriyet Haber
  09.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah’ın iki İsrailli askeri kaçırmasının ardından İsrail’in başlattığı Lübnan operasyonu bugün dördüncü haftasını tamamladı. İsrailli yetkililer Lübnan’a 4 haftada beş bin füze atıldığını ve bunların 4990’ının hedefi bulduğunu söyledi. İsrail’in "tam isabet" hedefleri şu ana kadar 1000 sivilin ölümüne yol açarken 4 milyon nüfuslu ülkenin dörtte biri mülteci konumuna düştü.

  ABD’nin göz yumması yüzünden tüm dünyanın elini kolunu bağlayan İsrail’in Lübnan operasyonu 28’inci gününe girdi. İsrail-Lübnan gerilimi ile ilgili yayınlanan istatistikler, savaş ile ilgili çarpıcı gerçekleri göz önüne serdi.

  Hizbullah’ın iki İsrail askerini kaçırmasıyla başlayan yeni Ortadoğu savaşında Lübnan’da 932 kişi öldü. Kayıp olan 75 kişi ölü kabul edildi. Lübnan ordusundan 29 asker öldü. 3293 Lübnanlı yaralandı. Ölü ve yaralıların yüzde 45’i çocuklar. Ülke nüfusunun yüzde 25’ini oluşturan 300 bini çocuk toplam 913 bin Lübnanlı yaşadıkları yerlerden ayrılmak zorunda kaldı. 94 İsrailli öldü, 1867 İsrailli yaralandı. Güney Lübnan’da 10 bin İsrail askeri Hizbullah’la çarpışıyor. Hizbullah İsrail’e tam üç bin roket fırlattı. Çatışmaların ilk haftasında Hizbullah günde ortalama 90 roket atarken bu sayı son beş günde 169’a çıktı. İsrail savaş uçakları 8700 saldırı uçuşu yaparak 146 köprüyü ve 72 yolu imha etti. Lübnan’ın altyapısının uğradığı hasar tahmini olarak iki milyar dolar. İsrail’in Ciye enerji santraline düzenlediği saldırının ardından 30 bin ton petrol Akdeniz’e yayıldı. Petrol sızıntısının yakında Türkiye kıyılarına ulaşma riski var.

  Aradan geçen süre zarfında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen toplam karar sayısı ise "sıfır" oldu.

  12 Temmuz’dan bu yana Lübnan’dan çoğunluğunu batılı ülke vatandaşlarının oluşturduğu 70 bin kadar yabancı tahliye edildi. Yabancıların tahliyesi için 213 yolcu gemisi kullanılırken, yabancıların tahliye işleminde 123 uçak seferi ve 196 helikopter seferi yapıldı. Türkiye üzerinden tahliye edilen yabancıların sayısı ise 9 bin civarında.

  Ülkenin altyapısı tamamen harap oldu. Elektrik şebekesi büyük hasar gördü. İsrail bombaları ülkenin enerji santrallerini de hedef aldı. Lübnan’daki maddi hasarın 2 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Ülkedeki kriz yüzünden yabancı sermayenin yüzde 50’si ülkeyi terk etti.

  Filistin unutuldu

  İsrail’in 2000 yılında çekildiği Lübnan’a yeniden girmesi bütün dikkatlerin bu ülkede çekilen acılara odaklanmasına yol açtı. İsrail’in bir askerinin kaçırılmasından sonra Filistin’e karşı başlattığı harekat unutuldu. Dün iki İslami Cihad militanını tutuklamak üzere Batı Şeria’daki Kabatiye köyüne baskın yapan İsrail birlikleriyle Filistinli militanlar arasında çatışmalar meydana geldi.

  Lübnan’ın kayıpları

  1036 ölü

  3293 yaralı

  İsrail’in kayıpları

  94 ölü

  1867 yaralı

  Rakamlarla savaş

  10 bin:
  G.Lübnan’daki İsrail askerlerinin sayısı.

  8700: İsrail uçaklarının yaptığı sortiler.

  5000: İsrail’in attığı füzelerin sayısı.

  4990: Tam isabet eden İsrail füzelerinin sayısı.

  3000:
  Hizbullah’ın İsrail’e attığı roketler.

  146: Lübnan’da imha edilen köprüler.

  72: Lübnan’da imha edilen yollar.

  1 milyon: Evlerinden olan Lübnanlıların sayısı.

  2 milyar: Lübnan altyapısının uğradığı hasarın dolar cinsinden ifadesi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı