Gündem Haberleri

GÜNDEM

  4 dil bilen AKP’li bilgisayarcı vekil

  Nuray BABACAN / ANKARA
  31 Temmuz 2007 - 01:07Son Güncelleme : 31 Temmuz 2007 - 15:29

  AKP’den Erzurum Milletvekili olan 34 yaşındaki Fazilet Dağcı Çığlık’ın hayatı, AKP Genel Merkezi’nde Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığındaki heyete verdiği mülakatta değişti.

  İŞTE MECLİS'İN KADIN MİLLETVEKİLİ PORTRELERİ...

  AKP’li hiçbir tanıdığı olmayan Çığlık, Fırat’ı etkileyen özgeçmişi sayesinde milletvekili oldu. Orta öğrenimini İsviçre’de tamamlayan Çığlık, 3 yıl meslek eğitimi alarak sigortacılık alanında uzman oldu. Daha sonra Zürih, Winterhur Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve İletişim Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Avrupa’daki çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktif görev aldı. Zürih Havalimanı Stratejik Bilgi İşlem Planlaması’ndaki heyette çalıştı. 4 yaşındaki çocuğu ve eşiyle Ankara’da yeni bir hayata hazırlanan, Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilen Çığlık, şunları söyledi:

  ERZURUM’DAN KOPMADIM İsviçre’ye 1 yaşımda gittim. Ama Erzurum’dan hiç uzak değildim. Erzurum’un şivesini çok iyi bilirim. Ailemde büyükler hep öyle konuşur. Yılın en az 1.5 ayını Erzurum’da geçirirdik. Parti yönetiminden kimseyi tanımam. Bir tek yerel politikacılardan bir-iki kişiyi bilirim. Erken seçim kararı alınınca, ben de aday adayı olmaya karar verdim. Özgeçmişim ilgilerini çekmiş. Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığındaki komisyonda mülakata girdim. Sonra da listeye alındığımı öğrendim.

  SOSYALİZMLE İŞİM YOK İsviçre Sosyalist Partisi’nde çalıştığımı söylüyorlar. Erzurum’da bunun çok sıkıntısı çektim. Rakiplerimiz ’Bu sosyalist’ diye kampanya yaptılar. Oysa ben İsviçre’de Sosyal Parti’de uyum komisyonunda kısa süre görev aldım. AKP’den önce hiçbir partide aktif siyaset yapmam söz konusu olmadı. Ben milliyetçi-muhafazakár biriyim. Sosyalizmle işim olmaz.

  Ailece kayıt

  YENİ milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, Meclis’e kaydını yaptırmaya eşi Muharrem ve 4 yaşındaki oğlu Can’la geldi. Çığlık Ailesi, gazetecilere birlikte hatıra pozu verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı