Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

4 büyüklere büyük tehdit

Timsahlar mutlu sona ulaşırsa şampiyonluk priminden her yıl pay almaya devam edecek. Böylece F.Bahçe, G.Saray, Beşiktaş ve Trabzon’un geliri düşecek.

Dr. Kemal Tahir SU
SON GÜNCELLEME

OCAK ayında yapılan 4 yıllık yayın ihalesi, beklentilerin de üstünde rekor bir değerle sonuçlandı; mevcut yayıncı kuruluş yıllık 321 milyon dolarlık bedelle ihaleyi yeniden kazandı. B ve C lisansları ile birlikte, kulüplerin paylaşacağı toplam rakam yaklaşık 360 milyon dolar. Kulüplerin yayın geliri iki kattan daha fazla artacak.
Pasta büyüyünce, paylaşımla ilgili spekülasyonlar da başladı. Kimi haberlerde ya da yazılarda, yayın gelirlerinin dağılımı yüzünden, Bursaspor’un şampiyonluğunu istemeyen kulüpler olduğu bile yazılıp çizildi. 2005 yılına kadar, geçmişte şampiyon olmuş dört büyükler, yayın gelirinin % 50’sini, yani yarısını alıyorlardı. Bu sistem, şampiyon olmamış takımların aleyhine adaletsizlik yaratıyordu.

2005 yılından beri daha adil dağılım var

2005 yılına kadar, geçmişte şampiyon olmuş dört büyükler, yayın gelirinin % 50’sini, yani yarısını alıyorlardı. Bu sistem, şampiyon olmamış takımların aleyhine adaletsizlik yaratıyordu. 2005 yılında yapılan değişiklikle daha adil bir sistem kuruldu. Buna göre, önümüzdeki yıl, gelirin sadece % 11’i geçmişte şampiyon olmuş takımlara verilecek.
Yüzde 35’i eşit
Yayın gelirlerinin % 35’i dayanışma payı olarak bütün kulüplere eşit dağıtılacak; % 45’i takımların aldıkları puanlara göre, % 9’u ise sene sonunda oluşan puan sıralamasına göre ilk altıya giren takımlara verilecek.Buna göre, toplam gelirin % 89’u gibi büyük çoğunluğunun, önceden ilan edilen performans kriterleri gözetilerek gayet adil paylaştırıldığı açık.

Şampiyonluk primi adil mi?

BENCE geçmişte şampiyon olmuş takımların bir şekilde ödüllendirilmesinde ve yayın gelirinden daha fazla pay almalarında bir adaletsizlik yok. Bunun için belki % 11’den daha düşük bir pay öngörülebilirdi, ama detaylı bakıldığında % 11’in de çok yüksek olmadığı görülüyor.

BU SEZONUN SIRALAMASI GELECEK SEZON OLSA NE KAZANACAKLAR?

Tablodaki tüm değerler dolar cinsindendir ve 32. hafta sonunda oluşan puan durumuna göre hazırlanmıştır. Bu yıl kulüplere
dağıtılacak toplam yayın geliri yaklaşık 145 milyon dolar. Gelecek yıl ise yaklaşık 360 milyon dolar olacak.

4 büyüklere büyük tehdit

Bursaspor’un şampiyonluğu en çok Fener’i etkiler

YAYIN gelirlerinin ‘şampiyonluk primi’ne göre verilen % 11’i geçmişte şampiyon olmuş takımların şampiyonluk sayılarına göre verilecek. Bu yıla kadar Fenerbahçe ve Galatasaray 17’şer, Beşiktaş 11, Trabzonspor ise 6 kez şampiyon olmuş. Bu yılla birlikte toplam 52 şampiyonluk olacağı için, yeni ihale rakamına göre bu kulüplerin şampiyonlukları başına alacakları para yaklaşık 750 bin dolar.
Gelecek yılları etkileyecek
Bu parayı şampiyon olursa Bursaspor alacak. Bu durumda Bursaspor ayrıca, şampiyonluk priminden her yıl pay almaya devam edecek. O yüzden bu yılki performansları gelecek yıllardaki gelirlerini de etkileyecek. Fenerbahçe şampiyon olursa, alacağı para bu miktar kadar artacak. Ama diğer şampiyon olmuş takımların gelirinde bu sebepten bir azalma olmayacak.

Anadolu Devrimi kapıda

BURSASPOR’un olası şampiyonluğunun Türk futbolunda yeni bir Anadolu Devrimi olacağı belli. Eğer gerçekleşirse bu devrim, hem diğer kulüpleri yüreklendirecek, hem de daha rekabetçi bir ligin kapısını aralayacak. Daha rekabetçi bir ligde, puan savaşının kıran kırana geçecek. Daha başarılı takımın daha yüksek yayın geliri elde edeceği mevcut sistem de bu yapıyı destekliyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler