« Hürriyet.com.tr
MENÜ

4 bin çocuğu sporla tanıştırdı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde 8 yıl önce spor faaliyetlerine başlayan ve ilçedeki gençleri kick boks, muay thai ve kung fu ile tanıştıran Muay Thai Bölge Profesyonel Şube Başkanı ve Kick Boks İl Temsilcisi Ömer Uğur, ilçede 4 bin çocuğu sporla tanıştırmanın mutluluğunu yaşıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uğur, halen Tatvan Halk Eğitimi Merkezi'nce yürütülen, kick boks, muay thai ve kung fu gruplarını çalıştırdığını ve bunun yanı sıra İlçe Gençlik Spor Müdürlüğüne bağlı olarak da kick Boks ve boks gruplarına ders verdiğini söyledi.

Bu yıl toplamda 150 civarında sporcuya ders verdiğini ve bu spora büyük ilgi olduğunu belirten Uğur, şöyle konuştu:
“Ben 8 yıldır Tatvan'dayım ve buradaki öğrencilere ders veriyorum. Önce 15-20 öğrenciyle başladık ve Tatvan'daki gençlerimiz ilgi gösterdikçe şampiyonluklara katıldık. Bu ilgi daha çok öğrencilerin şampiyonalara katılmasıyla oldu. Türkiye başta olmak üzere, birçok şampiyonluğumuz oldu. Okullarda da programlar yaparak öğrencilerin dışarıya yönelmelerini engelledik. Disiplin sorunu olan, derste başarılı olamayıp sınıfta kalan öğrenciler üzerinde durduk. Onları topluma kazandırmak için çabaladık.”

“SORUNLU GENÇLER ÇOK BAŞARILI OLDU”

Spor faaliyetleri sırasında okullarda disiplin sorunu olan öğrencileri topluma kazandırmayı hedeflediğini ve okul yönetimiyle bu çerçevede işbirliği yaptığını kaydeden Uğur, disiplin sorunu olan öğrencilerin, aldıkları spor eğitiminin ardından büyük başarılara imza attığını söyledi.

Destek verdiği öğrencilerin hem sporda hem de derslerinde başarılı olduğunu anlatan Uğur, şunları kaydetti:
“Ben buraya ilk geldiğimde yaptığım spor halk arasında, sıra dışı ve tehlikeli bir spor olarak biliniyordu. Önce Adana'da şampiyonluğumuz oldu. Daha sonra ilk turnemizde bölge şampiyonu çıkardık. Geçen yıl 8 şampiyonluğumuz oldu. Bu yıl da Tatvan'da yapılacak olan müsabakalarda 18 sporcu ile katılacağız ve 15 şampiyonluk hedefliyoruz.”

Bugüne kadar 4 binin üzerinde gence ders verdiğini açıklayan Uğur, Tatvan'daki gençlerin hemen hemen hepsini tanıdığını ve boşta olan gençleri sporla tanıştırarak, topluma yeniden kazandırmak istediğini vurguladı.

Özellikle boşta gezen ve okumayan gençler üzerinde durduğunu kaydeden Uğur, şöyle konuştu:
“Amacımız burada gençlere sadece spor yaptırmak değil. Özellikle eğitimden uzak duran gençlerimizle ilgilenip, onları yeniden eğitime yöneltmeyi amaçlıyorum. Kendini geliştirip, eğitimine yönelen gençlerimiz, hem sporda hem de eğitimde başarıyı buluyor. Okul okumaktan uzak duranları bile, açıköğretim liselerine yönlendirip ikna etmeye çalışıyoruz. Lise mezunu olan öğrencilerimizi, bu kez de dershanelere gönderiyoruz ve okumalarının devamını sağlamaya çalışıyoruz. Bazılarının da beden eğitimi hazırlık kurslarına gitmesini sağlıyoruz.”

“KIZLARININ ELİNDEN TUTUP GETİRİYORLAR”

Eskiden şiddet içerdiği gerekçesiyle kick boks, muay thai ve kung fu sporlarına tepki gösteren ailelerin, artık kızlarının elinden tutarak kurslara getirdiğini dile getiren Uğur, şimdi birçok velinin bu sporlara kızını yazdırdığını ve kızların da oldukça başarı kaydettiğini bildirdi.

Uğur, şunları aktardı:
“Artık birçok veli kızını bize getiriyor. Toplam 30 kız öğrencimiz var. Bunların büyük bir bölümü Tatvan'da yaşıyor. Bunun için önceden duyurular yaptık. Şu an kurslara bine yakın çocuktan talep var. Biz de kontenjan olmadığı için eleme yapmak zorunda kalıyoruz. Dışardan bildiğim çocuklara da ders veriyorum. Sadece ders saatlerinde burada bulunmak yerine tüm gün burada bulunarak, öğrencilerin hepsiyle birebir ilgileniyorum. Burada aile ortamını oluşturduk. Çocuklar tüm sıkıntılarını benimle paylaşabiliyor. Sorunlarını bana aktarıyorlar. Tatvan'da benim kadar çocuklar için uğraşan ve onların talepleri için Tatvan Kaymakamlığı'nın yolunu aşındıran yoktur. Öğrencilerimizin sorun ve sıkıntılarını da beraberce çözüyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler