4 bin 500 lira maaş verecek

Hürriyet Haber
07.05.2010 - 14:25 | Son Güncelleme:

İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdülmecit Karataş, önümüzdeki hafta sonunda uzman ve destek personeli alım ilanına çıkacaklarını belirterek, “İstediğimiz nitelikte başvuru gelmezse biz kontenjanı doldurmayacağız. İstanbul için 10 parmağında 10 marifet olan uzman istiyoruz” dedi.

Karataş, ajansın resmi açılışını Haziran ayında yapmayı planladıklarını ancak henüz bir tarih belirlemediklerini dile getirerek, kurumsallaşma çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Ajansın İstanbul için uzun soluklu işler yapacağının altını çizen Karataş, önümüzdeki hafta sonunda uzman ve destek personeli alım ilanına çıkacaklarını bildirdi.
Karataş, alınacak personelin ilan ile ilgili bölümlerden mezun, en az bir dil bilen, ekonomik ve sosyal kalkınma konularına hakim, Avrupa Birliği uyum sürecindeki gelişmeleri takip eden, proje yönetim kurallarını iyi kavramış ve diğer koşulları sağlayan hem tecrübeli hem de yeni mezun kişilerden seçileceğini belirtti.
Abdülmecit Karataş, 20 uzman 2 destek personeli alacaklarını vurgulayarak, “Yeterli vasfı da olmazsa 20 kişi de almayacağız. İstediğimiz nitelikte başvuru gelmezse biz kontenjanı doldurmayacağız. İstanbul için 10 parmağında 10 marifet olan uzman istiyoruz. Özlük hakları gayet iyi olacak. Uzmanların aylık net maaşları 3 bin 500-4 bin 500 lira aralığında olacak. Destek personeli için de aylık 1500-2 bin lira arasında net maaş verilecek” şeklinde konuştu.
Eleman alımıyla ilgili mülakatların 1 hafta boyunca devam edebileceğini dile getiren Karataş, önceki eleman ilanlarına 800 kişinin başvurduğunu ve bunların arasından 16 kişiyi işe aldıklarını bildirdi.

“BÖLGESEL GELİŞME PLANI ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”

Yeni istihdamla birlikte yeni birimler de oluşturacaklarını ifade eden Karataş, şunları kaydetti:
“Yıl sonuna kadar da bir program ile hibe çağrısına çıkmayı düşünüyoruz. Biz seçilen projelere hibeyi dağıtacağız. Hibe projelerinin niteliğini tanımlayarak, kılavuzunu hazırlayacağız. Peki bu hibenin kaynağı nereden geliyor? Ajansların bütçeleri belediyelerden, sanayi ve ticaret odalarından, yerel paydaşlardan ve İl özel idaresinden bütçelerinden yüzde 1 pay alıyor. Bir de merkezi bütçeden binde 5 pay alıyor. Ajanslar da kendi giderlerini çıktıktan sonra kalan tüm parayı hibelere ayırıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2009 bütçe büyüklüğü 79 milyon liraydı. Bu yıl bütçesi henüz kesinleşmedi. Amacımız yıl sonunda yapmayı planladığımız bu çağrıyı İstanbul genelinde duyurmak. Bunun için eğitimler ve ziyaretler düzenleyeceğiz. Hibe çağrısına ilişkin bir konu henüz belirlenmedi. Şu anda bölgesel gelişme planı çalışmalarına başladık. Bu programı hazırlamak için bütün aktörlerle görüşüyoruz. Bu bölgesel gelişme planının amacı sanayiciyi, tüccarları, hizmet erbabını, sanatkarları, sivil toplumu yerel yönetimi bir araya getirip bir kent vizyonunu ortaya koymak. Yaşam kalitesini artıracak beşeri sermayeyi güçlendirecek insan odaklı çevreye duyarlı ama katma değeri yüksek alanlara destek vermeyi düşünüyoruz.
Kamuda 'projeyi ajans değerlendirecek' şeklinde bir algı var. Projeleri ajans onaylamayacak. Bağımsız değerlendirici, proje konusunda en az 5 yıl tecrübesi olan, kamudan ve özel sektörden gelen hakemlere projeler isimsiz ulaşacak. İki ayrı hakem projeyi değerlendirecek eğer 20 puanda daha fazla fark varsa projeye üçüncü bir hakem tarafından tekrar not verilecek. Gayet şeffaf bir şekilde projeler değerlendirilecek.”

“HİÇBİR KALKINMA AJANSI, HİÇBİR DANIŞMANLIK ŞİRKETİNİ İŞARET
EDEMEZ”


İstanbul'un Türkiye'nin özeti olduğunu, bu kuruma herkesin sahip çıkması gerektiğini, Türk toplumunun sabırsız bir yapısı olduğunu ifade eden Karataş, “Her şeyin bir an önce olmasını istiyoruz. Biz bölgemize hem mali hem de teknik destek veriyoruz. İstanbul Kalkınma Ajansı verdiği her türlü desteği ücretsiz yapıyor. Profesyonel danışmanlık şirketleriyle ilgili kulağımıza bir takım duyumlar geliyor. 'Ajanslar çağrıya çıktığı zaman projeyi verecek olanlar mutlaka bir profesyonel danışmanlık şirketi üzerinden vermeleri gerekir veya verirseler kabul edilme şansları çok artar' gibi bir algı var. Bu düşünce çok yanlış buna katılmıyoruz. Hiçbir kalkınma ajansı böyle bir şirketi doğrudan ve dolaylı işaret edemez” şeklinde konuştu.

Karataş, 1 Mayıs 2010 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planıyla ilgili genelgede yer alan “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Koordinatörünün talep etmesi halinde İstanbul Kalkınma Ajansı da koordinatörlük çalışmalarına destek verecektir” ifadesini de değerlendirerek, “Biz yerel koordinasyona katkı yapmayı bekliyoruz. Kendimizi bu projenin bir parçası olarak görüyoruz” diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı