ISPARTA HABERLERİ

4 Aralık Dünya Madenciler Günü

AA / Murat Yolcu
04.12.2014 - 18:05Son Güncelleme :

- Isparta Ülkü Ocakları Başkanı Çapraz: - "Teknolojinin gelişmesine paralel olarak madenlerin daha güvenli hale gelmesi beklenirken, ülkemizde son dönemde maden facialarında büyük bir artış gözlemlenmektedir"

YEREL HABERLER ISPARTA

AA / Murat Yolcu

ISPARTA (AA) - Isparta Ülkü Ocakları Başkanı Akif Çapraz, "Teknolojinin gelişmesine paralel olarak madenlerin daha güvenli hale gelmesi beklenirken, ülkemizde son dönemde maden facialarında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Dolayısıyla mesele teknoloji veya imkanla değil, insan hayatına verilen önemle alakalıdır" dedi.

Isparta Ülkü Ocakları üyesi grup, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla Kaymakkapı Meydanı'nda toplandı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Isparta Ülkü Ocakları Başkanı Akif Çapraz, Türkiye'de madencilik sektörü ve madencilerin çalışma koşullarının kötü durumda olduğunu, resmi verilere göre son 70 yılda, ülkede maden kazalarında 3 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Bu tablonun, Türkiye'yi ölümlü maden kazaları açısından dünyada ilk sıraya oturtturduğu vurgulayan Çapraz, "Teknolojinin gelişmesine paralel olarak madenlerin daha güvenli hale gelmesi beklenirken, ülkemizde son dönemde maden facialarında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Dolayısıyla mesele teknoloji veya imkanla değil, insan hayatına verilen önemle alakalıdır" dedi.

Madenciliğin devlet eliyle yapılması yerine tamamına yakınının özel sektöre devredildiğini hatırlatan Çapraz, işletmelerde yeterli denetimin de yapılmadığını savundu.

Yapılan hataların bedelini işçilerin canlarıyla ödediğini ifade eden Çapraz, şöyle konuştu:

"Maden sektöründe faaliyet gösteren şirketler, işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülüklerini ihlal etmekte, kurmaları gereken yaşam odaları ve güvenli çalışma alanlarını maliyeti düşürmek adına göz ardı etmektedirler. Dünyanın her yerinde maden kazaları ve yaşanan can kayıpları asgari düzeye indirilmişken ülkemizde aksini yaşanmasının temel gerekçesi, bu şirketlerin yönetimi ve denetimi noktasındaki başıboşluktur."

Çapraz, kazaların önüne geçilmesi için taşeronluk sisteminin kaldırılması ve TBMM'de İş Güvenliği Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğini bildirdi.

Açıklamanın ardından yere mumlarla "Soma" yazan grup, daha sonra dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Isparta haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Isparta haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 4 Aralık Dünya Madenciler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı