ANKARA HABERLERİ

4 4 4 tepkisi meydanda

Hürriyet Haber
15.09.2012 - 17:34Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

EĞİTİM Sen'in öncülüğünde, bazı siyasi partilerin, sendikaların ve meslek örgütlerinin katılımıyla “4 4 4” eğitim sistemine karşı Sıhhiye Meydanı'nda “Özgür-Demokratik Eğitim, İnsanca-Kardeşçe Bir Yaşam İstiyoruz” adlı miting düzenlendi.
Ankara'nın yanı sıra diğer illerden miting için gelen ve sayıları beş bini aşan gruplar, sabah 10.00'dan itibaren Ankara Garı önünde toplandı. Hükümeti ve “4 4 4” olarak bilinen yasal düzenlemeyi protesto eden sloganlar atan ve pankartlar açan gruplar, Sıhhiye Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Arama noktalarından geçen protestocuların meydanda yerini almalarının ardından miting başladı.
Grup, burada slogan, alkış ve ıslıklarla hükümeti protesto etmeyi sürdürdü.
Mitingde, Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen birer konuşma yaptı.

4 4 4 eşitsizlik ve yoksulluktur

Yıldız, yeni bir düzen yaratılmak istendiğini öne sürerek, toplumun dinsel referanslarla biçimlendirilmeye çalışıldığını iddia etti.
“4 4 4” düzenlemesinin bilimsel olmadığını savunan Yıldız, “4 4 4'ün bilim dışılık, eşitsizlik ve yoksulluk” anlamına geldiğini öne sürdü.
Yıldız, okulların, öğretmenlerin, teknik altyapının düzenleme için hazır olmadığını, 66 aylık çocukların pedagojik, psikolojik ve fiziksel olarak okula başlamalarının uygun olmadığını ifade etti.
Özgen ise düzenlemeyle “tekci, gerici, faşizan, piyasacı eğitim sisteminin dayatılmak istendiğini” iddia ederek, “Buna karşı çıkacağız. Karanlığa, faşizme karşı duracağız” dedi.

Moğollar'dan dört dörtlük konser

“KESK'in önünün, siyasi operasyonlarla kesilmeye çalışıldığını” öne süren Özgen, mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.
 Mitinge KESK ve bağlı sendikaların üye ve yöneticilerinin yanı sıra İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP, BDP, ÖDP, TKP, Emekçi Hareket Partisi, Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği, Halkevleri'nin de arasında bulunduğu bazı örgütlerin üyeleri, dergi ve tribün grupları ile öğrenciler de katıldı.
Mitingin başlangıcında, hayatını kaybeden eğitimciler ve öğrenciler için saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada, İstanbul'da kırılan okul lavabosunun boğazını kesmesi sonucu ölen Efe Boz'un annesinin yaptığı bir konuşmadan bazı bölümler okundu.
Emniyet amacıyla bir helikopter Sıhhiye Meydanı üzerinde uçtu. Meydanın etrafındaki bazı binaların çatısındaki emniyet görevlileri dikkati çekti.
Miting, Moğollar grubunun konseriyle sona erdi.

Batıkent Kardelen İlkokulu'nun imza kampanyası

'Direne direne kazanacağız’, ’Çocuk işçiler istemiyoruz’, ’Tribünde de sokakta da 4+4+4’e karşıyız’ ve ’Çocuk gelinler istemiyoruz’ yazılı pankartlar açan eylemciler, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve AK Parti hükümeti aleyhine sloganlar attı. Yürüyüşe katılan Batıkent Kardelen İlköğretim Okulu veli ve öğrencileri ise okullarının İmam-Hatip Lisesi’ne dönüştürüldüğünü belirterek, okullarını geri almak için imza topladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 4 4 4 tepkisi meydanda hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Eylül 2012 tarihinde saat 17 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 4 4 4 tepkisi meydanda haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı