Gündem Haberleri

GÜNDEM

  3'üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar anıldı

  A.A
  22 Ağustos 2009 - 12:46Son Güncelleme : 22 Ağustos 2009 - 13:34

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, ölümünün 23. yılında, Bursa'nın Gemlik ilçesine bağlı Umurbey beldesindeki anıt mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

  Celal Bayar mezarı başında anıldı

  Törene katılan konukları Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoy ve torunları, anıt mezarın girişinde karşıladı. Tören, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Türk Silahlı Kuvvetleri, Bursa Valiliği ve Celal Bayar'ın ailesi adına anıt mezara çelenklerin konulması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

  Anma törenine, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Bursa Vali Vekili Gazi Kaya, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt, Celal Bayar'ın torunları ve vatandaşlar katıldı.

  Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoy, törenin ardından gazetecilere açıklamada, her yıl bir evlat olarak babasını daha çok arar hale geldiğini söyledi. Gürsoy, şunları kaydetti:
  “Babam sağ olsaydı memleket için yine kendi fikirlerini, faydalı olabilecek görüşlerini iletirdi. Bugün, Atatürk'ten devam eden Celal Bayar'ın çizgisinin memleketimiz için çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu görüşe sahip olanların ilerisini çizmek için görüşlerini açıkça çekinmeden söylemelerinde yarar görüyorum.”

  Daha sonra protokol üyeleri ve davetliler, Celal Bayar Vakfı Müzesini gezdi. Mustafa İsen, burada hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazdı. Buradan Celal Bayar Vakfı Kütüphanesine geçen davetliler, Bayar'ın hayatını anlatan belgeseli izledi.

  Umurbey Camisi'nde de Celal Bayar için mevlit okutuldu.

  Bu arada, Celal Bayar'ı anma töreninde bulunacağı duyurulan DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un, programındaki değişiklik nedeniyle törene katılmadığı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı