3'ncü Boğaz köprüsüne 1 milyar dolar gidecek

Hürriyet Haber
14 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 1998 - 00:01

Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul 3. Boğaziçi köprüsünü yap-işlet-devret (YİD) modeliyle, Çanakkale Boğazı köprüsünün yapımını ise dış kredilerle gerçekleştirmeyi kararlaştırdı. Daha önce YİD sistemine göre gerçekleştirilmesi planlanan Çanakkale Boğazı köprüsünün ayrı bir ihale olarak dış kredilerle inşa edilmesi yönünde yeni bir karar alındı. Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul Boğazı'na kurulması planlanan 3. Boğaziçi köprüsünü de, daha önce programlandığı gibi YİD sistemine göre ihale edecek. Köprünün bugünkü birim fiyatlarıyla çevre ve bağlantı yolları ve istimlak bedelleri dahil olmak üzere, yaklaşık bir milyar dolara malolması planlanıyor.

YİD modeli çerçevesinde yapılacak köprü ihalesi için Yüksek Planlama Kurulu'ndan (YPK) olur bekleniyor. YPK olurunun alınmasının ardından, Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul 3. Boğaziçi köprüsüyle ilgili olarak uluslararası düzeyde ihaleye çıkacak ve seçilecek firma gruplarından teklif isteyecek.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Yapım programına göre, bu yıl ayrıca, Çanakkale Boğazı'na inşa edilmesi planlanan köprünün yapımı için de yüzde 100 dış kredi koşuluyla uluslararası düzeyde ihale açılacak. Yaklaşık 400 milyon dolarlık dış krediyle gerçekleştirilmesi planlanan Çanakkale Boğazı köprüsünün yapımına, önümüzdeki yıl içinde başlanması planlanıyor.

İstanbul'un ulaşım sorununa büyük katkı sağlayacak olan 3. köprü yapımının da yine önümüzdeki yıl başlanması öngörülürken, yeni köprünün en geç 4 yıl içinde bitirilerek hizmete alınması amaçlanıyor.

Öte yandan, bu yıl içinde temelinin atılması planlanan İzmit Körfez geçişi ve bağlantı yollarıyla ilgili sürdürülen ihale hazırlıkları da tamamlandı. Yetkililer, seçilen firma grubuyla sözleşme taslağının olur için Danıştay'a gönderildiğini ve yapım anlaşmasının, Danıştay kararından sonra, önümüzdeki günlerde imzalanabileceğini belirttiler.

Körfez geçişinin temelinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda atılması planlanıyor. YİD sistemiyle yapımı için hazırlanan sözleşme taslağına Danıştay'ın onay vermesi halinde, 13 kilometre uzunluğundaki Körfez geçiş köprüsüyle birlikte yaklaşık 24 kilometre uzunluğundaki çevre otoyolların temelinin de 29 Ekim'de atılması mümkün olabilecek.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı