Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  3G netbook satışını patlattı

  A.A.
  07.12.2009 - 16:13 | Son Güncelleme:

  Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 30 Temmuz'dan bu yana 200 bine yakın VINN ve netbook satıldığını bildirdi.

  Turkcell'den, VINN 3G modem ve netbook kullanan bireysel müşterileri arasında gerçekleştirdiği genel kullanım ve memnuniyet araştırmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, araştırmanın, 3G'nin internet kullanımını artırdığını gösterdiği belirtildi.

  Araştırma sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell 3G ürünlerinin internet kullanım alışkanlıklarını değiştirdiğini dile getirerek, “30 Temmuz'da hayatımıza giren 3G ile bu kadar kısa bir sürede 200 bine yakın VINN ve netbook satıldı. Yaptığımız araştırmada gördük ki, VINN 3G modem kullananların yüzde 34'ü ilk kez internet abonesi oldular” dedi.

  3G'nin hizmete girmesinin ardından işitme engellilerin görüntülü konuşma sayesinde ilk kez telefon görüşmesi yapma imkanına kavuştuklarını belirten Ciliv, geçtiğimiz hafta Ulaştırma Bakanlığı'nın hayata geçirdiği proje kapsamında görme ve bedensel engelli vatandaşların 3G teknolojisi sayesinde çağrı merkezinde çalışmaya başladıklarını ve bu yeni teknoloji sayesinde evlerinden çıkmadan ekonomik hayata katılabildiklerini vurguladı.

  “3G'YE GEÇEN TURKCELL MÜŞTERİLERİ 4 MİLYONU AŞTI”

  Turkcell'in gerçekleştirdiği araştırmaya göre, 3G'ye geçen Turkcell müşterilerinin 4 milyonu aştığı, 3G kullanıcı sayısının 2 milyona yaklaştığı, 3G cepten internet kullanıcı sayısının 1 milyon 360 bin olduğu bildirildi.

  Turkcell 3G şebekesinde oluşan toplam data miktarının 1,5 milyon adet CD dolusu veriye, 11 milyon adet müzik albümüne, 330 milyon adet dijital müzik şarkısına, 1,5 milyon adet DivX filme eşit olduğu belirtildi.

  Turkcell 3G kullanıcılarının bugüne kadar cepten toplam 7 milyon 701 bin dakika mobil TV izlediği, yaklaşık 1 milyon Turkcelli'nin görüntülü görüşme servisini kullandığı, Turkcell'in toplam data trafiğinin yüzde 74'ünün 3G şebekesinde gerçekleştiği kaydedildi.

  “EN ÇOK GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME DİYARBAKIR'DA”

  Tüm Türkiye'de Turkcell'de en çok görüntülü görüşme yapılan yerleşim yerinin Diyarbakır olduğuna dikkat çekilirken, data kullanımında ise en çok veri gönderimi yapılan istasyonun Şırnak olduğu ifade edildi.

  Araştırmada, VINN kullanıcılarının yüzde 93'ünün 4 GB'lık paketi tercih ettiği, kullanıcıların yüzde 34'ünün daha önce herhangi bir internet aboneliği bulunmadığı belirtildi.

  Mevcut VINN kullanıcılarının yüzde 78'i genişbant internet ihtiyaçlarını sadece Turkcell 3G ile karşılıyorken, Turkcell 3G kullanıcılarının yaklaşık yüzde 25'i kadın, yüzde 75'i erkeklerden oluşuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı