3G ihalesini 28 Kasım’da yaparız İstanbul’a Bilişim Vadisi kurarız

Hanife BAŞ - Çilem KAYA
08.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

CeBİT Bilişim Eurasia’08 Fuarına 3G (3. Nesil) ihalesi damga vurdu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, fuar öncesi yaptığı açıklamada ABD’de yaşanan krizin etkisi nedeniyle 28 Kasım’da yapılacak 3G ihalesine yine tek firmanın katılmasından korktuklarını söyledi. GSM operatörlerinin heyecanla beklediği ihale için Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Biz hazırız" mesajı verirken, Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan da, "İhaleye gireceğiz" dedi.

Tek operatörün endişesi

Bakan Yıldırım, Amerika’da yaşanan, Avrupa’da da etkileri ciddi şekilde hissedilen krizin Türkiye’ye de yansıdığını söyledi. Yıldırım, 3G ihalesi için, "Operatörlerin ihaleye girip girememesi konusunda endişeliyiz. Yine tek operatör girecek diye korkuyoruz" şeklinde konuştu. Bakan Yıldırım, 3. Nesil ihalesinin telekomünikasyon sektörüne getireceği önemi vurgulayarak, ihalenin gerçekleştirilmesinin ardından yapılacak yatırımla birlikte telekomünikasyon sektöründe canlılık yaşanacağını söyledi.

Operatörler ihaleye hazır

Bakan Yıldırım’ın 28 Kasım olarak ilan ettiği ihale tarihini, Turkcell ve Avea yöneticileri memnuniyetle karşıladı. Yıldırım’ın "tek firmanın katılmasından korkuyoruz" açıklamasının aksine her iki GSM operatörü de ihaleye gireceklerini söyledi.

İstanbul’a Bilişim Vadisi

Yıldırım, sabit kablosuz internet olan WiMax lisanslarının da 2009’un ilk çeyreğinde verileceğini bildirerek, İstanbul’da ’Bilişim Vadisi’ kurulması kararı aldıklarını açıkladı. İstanbul’un bilişimin merkezi olabilecek ve bu kararı vermiş bir şehir olduğunu belirten Yıldırım, fuarda İstanbul’da Bilişim Vadisi kurulacağının müjdesini verdi. Yıldırım, İstanbul’da Bilişim Vadisi’ni, belediye başkanlığı, Sanayi ve Ticaret bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, İTO, sivil toplum kuruluşları ve ülkeye bilgi iletişiminde öncülük eden büyük işletmecilerle kurmanın artık bir zorunlululuk olduğunu kaydetti.

Kriz uzun vadede insanlığın hayrına olacak

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, küresel krizin sonuçlarının kısa vadede kötü olacağını da dile getirerek, "Uzun vadede insanlığın hayrına olacak. Az gelişmişlerle çok gelişmişler arasındaki dengesizlikler azalacak" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı