Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  3D yazıcılarda ilginç güvenlik açığı

  Hürriyet Haber
  04.03.2016 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Son zamanların ilgi çeken teknolojisi 3D baskının, bir de karanlık tarafı varmış.

  Hemen her gün teknolojik bir cihaz veya yazılım üzerinde keşfedilen güvenlik açıklarına bir yenisi daha eklendi. Bu defa hedefte 3D yazıcılar var. California Irvine Üniversitesi araştırmacıları, 3D baskı sürecinde önemli sayılabilecek bir güvenlik ihlalini ortaya çıkarttıklarını açıkladılar. Buna göre, 3D kaynak kodu olmaksızın, sinyal sesi üzerinden ters mühendislik yoluyla projeyi yeniden üretmek mümkün.

  UCI Gelişmiş Entegre Cyber-Fiziksel Sistemler Laboratuvarı Profesörü Mohammad Al Faraque liderliğinde araştırmalar gerçekleştiren bir ekip tarafından keşfedilen bu yönteme göre, 3D yazıcının modeli basarken kaynak koduna ihtiyacı yok. Onun yerine 3D yazıcının çalışırken çıkarttığı sesi kaydedebilecek bir akıllı telefon üzerinden, tersine mühendislikle projeyi "çalmak" mümkün olabiliyor.

  Bu, özellikle patenti alınan 3D projeler için bir sorun teşkil edebilir. Zira patentli bir 3D baskı projesinin kaynak kodunu elde edemeyen kötü niyetli kişiler, 3D yazıcının projeyi üretirken yaydığı sinyali casusluk yoluyla elde ederek, kaynak koduna dolaylı yoldan ulaşabilirler.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 3D YAZICIDAN ÇIKAN SIRADIŞI 'ŞEY'LER

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı