ANKARA HABERLERİ

3D ile erken tanı

Doğahan GİRİTLİOĞLU
21 Haziran 2017 - 17:32Son Güncelleme : 22 Haziran 2017 - 09:06

Radyoloji uzmanı Prof. Dr. Hakan Özdemir, ‘Transrektal Ultrason-Manyetik Rezonans Füzyon Biyopsi’ teknolojisinin 3 boyutu sayesinde tespit edilmesi zor olan prostat kanseri hastalığının rahatlıkla saptanabildiğini söyledi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Amerika’da birkaç yıl önce geliştirilen ‘Transrektal Ultrason-Manyetik Rezonans Füzyon Biyopsi’ tekniği sayesinde hastanın prostat kanseri olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebiliyor.Radyoloji uzmanı Prof. Dr. Hakan Özdemir, yarı robotik füzyon biyopsi cihazı kullanılarak enken tanı konulan prostat kanserlerinin tedavisinde büyük başarı sağlandığını söyledi. Prostat kanserinin özellikle 50 yaş ve üzeri erkeklerde en sık görülen hastalık olduğunun altını çizen Ödemir, her yıl dünya genelinde 258 bin kişinin prostat kanserinden hayatını kaybettiğine dikkat çekerek Hürriyet Ankara’ya konuştu:

BAŞARI ORANI YÜZDE 90’LARDA

“Prostat kanseri şüphesi olan kişilere mutlaka biyopsi yapılması gerekiyor. Tedavide, erken evrede gerçekleştirilen tanı ve doğru uygulamalarla başarı oranı yüzde 90’lara yükseliyor. Beklendiği üzere hastalığın erken teşhis edilmesi halinde tedavi başarısı artıyor.

RİSKLERİ ÖNCEDEN TESPİT EDİYOR

Biyopsi için dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanılan yöntemler bazı kanser olgularının tespitinde eksik kalabiliyor. Yeni geliştirilen yöntemle kanser odakları daha büyük doğruluk oranıyla saptanabiliyor. Füzyon biyopsi, riskleri önceden tespit ederek başarıya ulaşılmasına yardımcı oluyor.”

FÜZYON TEKNİĞİ NEDİR?

Prostat kanserinin teşhisinde devrim olarak kabul edilen füzyon tekniği dünyada ve ülkemizde sayılı hastaneler ile bazı özel kliniklerde kullanılıyor. Füzyon tekniğinde MR’dan elde edilen görüntüleri, transrektal ultrason cihazına yükleniyor. Bu sayede ultrasonda gözükmeyen kanser şüphesi taşıyan alanlara da kolaylıkla biyopsi yapılabiliyor.

Etiketler: ANKARA , Sağlık , prostat

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 3D ile erken tanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Haziran 2017 tarihinde saat 17 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 3D ile erken tanı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı