Ege Haberleri

EGE

  39’uncu kütüphanenin adı Sebahattin Ali

  Tuncel YILMAZ / AYVALIK (Balıkesir), (DHA)
  24.07.2015 - 01:37 | Son Güncelleme:

  RASİME - Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zinciri’nin 39. halkası Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nin Beşiktepe Mahallesi’nde açıldı. Açılış kurdelesini CHP’li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve merhum yazar Sabahattin Ali’nin müzikolog kızı Prof. Dr. Filiz Ali, Recai Şeyhoğlu ile birlikte kesti. 2 bine yakın kitap ve bilim- edebiyat dergileriyle donatılarak açılan kütüphaneye unutulmaz şair Sabahattin Ali’nin ismi verildi.

  Kütüphanede Sabahattin Ali ve ailesine ait bir köşenin bulunması ise Prof. Dr. Filiz Ali’yi duygulandırdı. Kütüphanenin her iki köşesine Sabahattin Ali’nin özgeçmişi asıldı.

  39’uncu kütüphanenin adı Sebahattin Ali

  Tabanı tamamen halılarla döşenen, balonlarla süslenen, duvarlarına heybe ve tarım araçları asılan, tablo ve el işi iğne oyalarıyla mini bir anı evine de dönüştürülen kütüphaneye Filiz Ali babasının kitaplarını, ressam Arif Buz da bir tablosunu bağışladı.

  Kütüphane, sonraki günlerde hem kahve hem de okuma salonu olarak hizmet vereceği öğrenildi.

  Açılışta konuşan Recai Şeyhoğlu, "Şiirleri yıllarca dillerden düşmemiş, türkü olmuş - şarkı olmuş Sabahattin Ali adına dağ başında bir köyde kütüphane açmış olmaktan çok mutluyuz. Dağlara olan aşkını ’Dağlar’ isimli şiirinde ’Benim Meskenim Dağlardır Dağlar’ diyerek dile getiren Sabahattin Ali’ye Beşiktepe köylüsünün sahip çıkması da ayrı bir güzelliktir" dedi.

  Geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde yine Ayvalık’ın bir mahallesi olan Bağyüzü’nde Orhan Kemal adına bir kütüphane açtıklarını hatırlatan Şeyhoğlu, "Her iki yazara olan aşkımızı istedik ki zincirimizin birer halkası olarak yaşatalım. Ulusal-evrensel değerlere sahip çıkmanın bir erdem olduğuna inanıyoruz. Cahit Arf, Abidin Dino gibi bilim- sanat insanları unutulmamalı, unutturulmamalı, her biri dağda bayırda, kültür merkezlerinde - caddelerde yaşatılmalıdır. Bu konuda bize omuz veren Ayvalık Belediyesi’ne de minnettarız" diye konuştu.

  39’uncu kütüphanenin adı Sebahattin Ali

  Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise Sabahattin Ali’nin Türkiye’nin en önemli şairlerinden biri olduğunu hatırlatarak, O’nun adını ölümsüzleştirilmesine katkı veren Recai ve Rasime Şeyhoğlu ailesine teşekkür etti.

  Anne Rasime Şeyhoğlu’nun kalp yetmezliğinden yoğun bakımda tedavi görüyor olması nedeniyle katılamadığı açılışta halk ozanı Mustafa Özenç, Sabahattin Ali şiirlerinden oluşan türkülerle bir konser verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı