38 milyar dolarlık yeni dev doğuyor

hurriyet.com.tr
13.09.2012 - 10:45 | Son Güncelleme:

Avrupa’nın en büyük uzay ve havacılık şirketi EADS ile kıtanın en büyük savunma şirketi BAE, toplamda 38 milyar dolar değerinde, Avrupa’dan ABD’li uçak devi Boeing’e karşı çıkabilecek en büyük rakibi oluşturacak.

Uzmanlar küresel savunma endüstrisinde “yer yerinden oynayacak” diyor.           

    

EADS, ortak şirketin yüzde 60’ını yönetecek. Şirketin yönetiminde iki firmadan da yöneticiler olacak ve ortak bir yönetim mekanizması geliştirilecek.

 

Avrupalı hükümetler uzun yıllardır Boeing’e rakip oluşturacak kıta genelinde etkin bir rakip oluşturmaya yönelik görüşmeler yapıyordu.

 

Boeing ABD’nin en büyük uzay ve havacılık şirketi ve en büyük ikinci savunma teknolojileri firması.

 

EADS şirketinin uzun bir süredir Boeing’in bu sektörler arası esneğini kıskandığı bilinirken, yeni ortak şirketin onaylanmasıyla birlikte, EADS ve BAE hem savunma endüstrisi hem de uzay ve havacılık sektöründe faaliyet gösterebilecek.

 

Ortak şirketin Washington’dan Riyad’a kadar birçok hükümete hizmet etmesi bekleniyor.


Araştırma şirketi Echelon’un analistlerinden Sash Tusa, “Anlaşma Avrupa’nın ABD’ye uzay ve havacılık ve savunma sistemlerinde verdiği en büyük cevap olarak kabul edilebilir. Birleşmeyle birlikte, büyük bir savunma ekonomisi gücü de yaratılıyor” diye konuştu.

    

Anlaşmanın EADS yönetimiyle birlikte Fransa, Almanya, İngiltere ve BAE’nin en büyük müşterisi ABD’den onay alması gerekiyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı