Gündem Haberleri

GÜNDEM

  37.5 ton Sardalye avladılar

  Erdem SÜREK- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)-
  06.01.2011 - 12:35 | Son Güncelleme: 06.01.2011 - 16:04

  Çanakkale'de son 3 haftadır toplamda 77.5 ton sardalye avlandı. Bu kahreden rekor her geçen gün büyüyeceğe benziyor.

  37.5 TON AVLADILAR - FOTO GALERİ

  İŞTE "DENİZİ KURUTMANIN" GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV 

  ÇANAKKALE’de ’Parion’ adlı balıkçı teknesi 37.5 ton sardalye avladı. Kaptan Hüseyin Bakan, "Denizin bereketi yerinde. Kuzey Ege’de sardalya suları terk etmiyor" dedi.         

  Son üç haftada ilkinde 15, ikincisinde 35 ton sardalya avlayan balıkçılar rekora doğru koşuyor. Çanakkale limanından kumanya ikmali yaparak dün saat 16.00’da açılan ’Parion’, bütün gece avlandıktan sonra 37.5 ton sardalya ile limana döndü. 371 grostonluk, 40 metre boyundaki gırgır teknesi ’Parion’un kaptanı 39 yaşındaki Hüseyin Bakan, "Denizin bereketi yerinde. Kuzey Ege denizinde gün batımı ile attığımız ağlar, yine yüzümüzü güldürdü. Bir anda gümüş rengine bürünen ağları üç saatte temizledik. Güvertemiz doldu taştı. 2 bin 500 kasa balık avladık. Kasaların her biri 15- 18 kilogram balık alıyor" diye konuştu.

  Bakan, Kuzey Ege’nin balık kaynadığını kaydetti. Bakan, "Yunan balıkçılar sardalya bekliyor. Sardalya sürüleri ise Kuzey Ege’yi terk etmiyor" dedi. Bakan, yapılan bu bereketli avlar nedeniyle sardalya fiyatını yedi liradan üç liraya çekmeyi başardıklarını ifade etti. Bakan, "Dar gelirli vatandaşlarımıza bir katkımız olduysa ne mutlu bize" diye konuştu.

  ’Parion’, yükünü boşaltmak için Çanakkale şehir iskelesine yanaştı. Balıkçılar üç kamyona doldurdukları kasa kasa sardalyaları balık haline ve İstanbul’a gönderdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı