Gündem Haberleri

GÜNDEM

  360 derece Mars

  Hürriyet Haber
  09.07.2012 - 00:42 | Son Güncelleme:

  NASA, Mars gezegeninin bugüne kadar çekilen en muhteşem panoramik fotoğraflarını yayınladı.

  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın 2.5 milyar dolarlık projesi kapsamında üretilen Curiosity (Merak) adlı uzay aracının 5 Ağustos’ta Mars’a inmesinin arifesinde, aracın “ağabeyinden” hediye geldi. NASA’nın Mars yüzeyinde bulunan  Opportunity (Fırsat) isimli keşif aracının çektiği panoramik fotoğraflar yayınlandı.

  Mars kışında çekildi

  Fotoğraflarda Sahra çölü gibi gözüken yer, milyarlarca yıl önce oluşan Mars’taki Endavour kraterini gösteriyor. Son fotoğraf, 21 Aralık 2011 ve 8 Mayıs 2012 arasına Mars kışı olarak adlandırılan zamanda çekilen 817 görüntüden oluşturuldu. Daha önce Opportunity, fotoğrafların çekildiği kraterde alçıtaşı damarlarına rastlamış, keşif Mars’ta suyun varlığına kanıt olarak açıklanmıştı.

  3 bin Mars günü geçti

  Opportunity, Ocak 2004 yılında iniş yaptığı Mars’ta 2 Temmuz itibariyle 3 bin Mars günü geçirdi. Endeavour kraterinin kenarındaki “Greeley Haven” adı verilen kayalık alana konuşlandırılan keşif aracının toprak ve hava örneklerini incelemesiyle bilim adamları Mars’la ilgili büyük ipuçları buluyor. Bilim adamı Jim Bell, “Görüntü bize kayalık alanda yapılan detaylı kimyasal ve mineral çalışmayla ilgili zengin jeolojik bilgi veriyor” dedi.

  Kendisini de çekti

  /images/100/0x0/55ea7e96f018fbb8f883a68aOpportunity’nin (Fırsat) Pancam kamerası ile çektiği bir fotoğrafta uzay aracının kendi güvertesi ve güneş panelleri de görünüyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı