Dünya Haberleri

  360 bin dolarlık maaşını yarıya indirdi

  Hürriyet Haber
  06.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunus'ta başlayan, başta Mısır olmak üzere Ortadoğu’yu etkileyen halk ayaklanmalarının etkileri devam ederken Irak Başbakanı Nuri El Maliki, üçüncü kez aday olmayacağını, maaşından da yüzde 50 kesinti yapacağını açıkladı.

  Irak Parlamentosu’nda bütçe tartışmaları devam ederken, Başbakan Nuri El Maliki önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, “Kabinenin başkanı olarak maaşımı yüzde 50 indireceğim. Bu aydan itibaren yapılacak kesinti devlet hazinesine aktarılacak” dedi. Maliki, bu kararın “kamu görevlilerinin maaşları ile tüm toplumdaki farklılıkları azaltmak” amacıyla alındığını belirtti.

  Uçurumu kapatmak için

  Başbakan Maliki’nin basın danışmanı Ali El Mussavi, başbakanın 30 bin dolar olan aylığını yarı yarıya indirerek, maaşını diğer hükümet bürokratlarına yaklaştıracağını söyledi. Mussavi, “Başbakan, arada büyük bir fark olduğu, bunun da toplumda bir çeşit kast sistemi yarattığını düşünüyor” dedi.

  Maliki Fransız AFP ajansına dün verdiği demeçte ise 2014’te üçüncü kez başbakanlık koltuğuna oturmayacağını açıkladı.

  Petrol anlaşmalarına uyacağız

  2010 Aralık ayında ikinci kez başbakan olan Maliki ayrıca Kürdistan bölgesi ve yabancı petrol şirketleriyle imzalanan anlaşmalara sadık kalacaklarını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı