Gündem Haberleri

  36 yıllık ayrılık boşanmak için yetmedi

  Mesut Hasan BENLİ/ANKARA
  04.12.2014 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Eşini terk edip 36 yıldır Almanya’da yaşayan kocanın boşanma talebine yerel mahkeme, ‘hiç kimse istemediği bir evliliği sürdürmeye zorlanamayacağı’ gerekçesiyle onay verdi. Ancak Yargıtay, kocanın suçlu olduğunu belirterek boşanma kararını bozdu.

  SELAMİ S., 1964 yılında Emine S. ile evlendikten kısa bir süre sonra Almanya’ya giderek orada yaşamaya başladı. Eşi Türkiye’de kalan Selami S.’nin, Almanya’da tanıştığı ve birlikte yaşamaya karar verdiği bir kadından çocuğu da oldu.

  ORTAK HAYAT OLANAKSIZ

  Selami S., 2009’da Emine S.’den boşanmak için Ankara 11’nci Aile Mahkemesi’ne başvurdu ancak eşi reddetti. Mahkeme ise, kadının bir kusuru bulunmadığını da belirterek çiftin boşanmasına karar verdi. Çiftin 36 yıldır ayrı yaşadığına dikkat çekilen kararda, “fiili evlilik birliğini sürdürmemeleri nedeniyle bu durumun evlilik birliğini tarafların ortak hayatı sürdürmelerini olanaksız kılacak biçimde temelinden sarsıldığı sonucu doğuracağının” kabul edildiği belirtildi.

  KADININ KUSURU YOK

  Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin kararını bozarak boşanma davasının reddini istedi. Kararda, şu ifadeler yer aldı: “Boşanmaya karar verilebilmesi için davalının az da olsa kusurunun varlığı ve bunun belirlenmesi kaçınılmazdır. Bu olayda evliliğin, temelinden sarsıldığı kuşkusuzdur. Ne var ki bu sonuca ulaşılması tamamen davacının tutum ve davranışlarından kaynaklanmış olup, davalıya atfı mümkün hiçbir kusur gerçekleşmemiştir.”
  Dosyanın tekrar geldiği yerel mahkeme ilk kararında direndi. Kararda, hiç kimsenin istemediği bir evliliğe sürdürmeye zorlanamayacağı altı çizilerek, “Yasa gücüyle 36 yıldır fiilen ayrı yaşayan iki insanı evli bırakmak bizatihi yine yasaların gücüyle tarafların kişiliklerini, istek ve iradelerini yok sayma anlamına gelir” denildi.

  BOŞANAMADILAR

  Direnme kararı üzerine dosya bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi ve direnme kararı bozularak, Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi’nin kararı onandı. Yerel mahkemenin 12 Kasım’da yaptığı duruşmada 36 yıldır ayrı yaşayan çift boşanamamış oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı