« Hürriyet.com.tr
MENÜ

36 soluksuz dakika

İlker YASİN
SON GÜNCELLEME
Batista'nın oyunda kaldığı 36 dakikalık sürede sarı kırmızılı ekibin sergilediği yüksek tempoya çok az takım dayanırdı. Savunmanın önünde Ayhan'la başlayan, Batista, Berkant, Hasan Şaş'la tamamlanan orta alan blokuna, hücumda Sergen'in, savunmadan kenar adamları Capone ve Ergün'ün de katılmasıyla müthiş bir G.Saray seyrettik ilk yarıda. Koşan, pres yapan, alan daraltan, kısacası G.Saray gibi oynayan bir G.Saray.

Sergen'in gol bölgesinden orta alana çekilmesi ve onun yerine Berkant'ın ileri sürülmesi, yıldız futbolcunun dünkü pasif görüntüsünden çıkmasına, daha faydalı olmasına yol açardı. Peki, Berkant'ın koşu, pres ve çabukluğu ile orta alanda yarattığı dinamizm ne olacaktı? İşte bunun için Lucescu tercihini Sergen'i gol bölgesinde kullanarak yaptı. Bana göre tersi daha iyi olurdu. Olması gerekenin üstüne taşan kazanma hırsı G.Saraylı futbolcuların kuralları zorlayan sertlikte futbol oynamasına yol açtı. G.Antep'in de buna cevap vermesiyle berbat Ali Sami Yen zemininde kırıktan yırtığa her türlü sakatlık ortaya çıktı.

6 BREZİLYALI

G.Saray'ın ikinci yarı, ilk yarı temposunu sürdürmesi çok zordu ve de olmadı. İlk yarıda İbrahim ile sadece bir net gol fırsatı yakalayan G.Antep, ikinci yarıda G.Saray'ın ceza sahasında çok dolaşmaya başladı. Julia Cesar'ın topla pek buluşamadığı çizgi kenarında değil de o çabukluğuyla ortada oynatılması daha etkili olurdu düşüncesindeyim. Bu arada kaptanlık alan Fatih Tekke'nin oyuna artık var olan futbol kapasitesini koyması lazım. Sahada 6 Brezilyalı futbolcu vardı. Sert geçen maçta Latin yaratıcılığını görmek mümkün değildi. Metin Tokat kötü niyet kadar, kötü zemini de faul değerlendirmelerinde dikkate alamadı. Sonuç olarak Batista'nın ve Berkant'ın katıldığı G.Saray, ilk yarıda 36 dakikaya sığdırdığı temposunu ve futbolunu 60'lı dakikalara taşıdığında G.Saray'ın önünde hiçbir takım duramayacak. İşte zaten bütün mesele bu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz