350 milyon dolarla yola çıktı anında 3’e katlama sözü verdi

Hürriyet Haber
07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Güney Koreli Pohang Iron and Steel Company (POSCO), Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli’de kurulacak 350 milyon dolarlık yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesis projesi için çalışmalar başladı.

Daewoo International Başkan Yardımcısı Yang Yeon Hwang, “Türkiye Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan köprü” dedi. 150’den fazla ülkede faaliyet gösterdiklerini anlatan Hwang, şu değerlendirmeyi yaptı: “POSCO ve Kibar’ın teknolojisi ile Daewoo’nun küresel ağını bir yerde toplayıp, sinerji oluşturursak paslanmaz çelik fabrikasının kapasitesini 3 katına çıkarabileceğimize eminim” dedi.

Farklı sektörler

Demir çelik endüstrisi yönünden bakılınca hızla gelişen ekonomi ile birlikte Türkiye’de paslanmaz çelik taleplerinin arttığına dikkat çeken POSCO Paslanmaz ve Özel Çelikler Bölümü Başkanı Chang Kwan Oh da, şu bilgileri verdi: “POSCO’nun sadece çelik yatırımları için değil inşaat, çevre dostu yeşil projeler, web teknolojisi, kimya işletme mühendisliği gibi alanlarda Türkiye’nin ekonomik gelişimine katkı sağlayacağını umut ediyorum.”

Doğru zaman

Türkiye’nin AB, Kafkasya, Orta Doğu ve Afrika gibi pazarlara açık ülke olduğuna dikkat çeken Kibar Holding Başkanı Ali Kibar da, “İlk etapta 200 bin ton kapasiteli tesis 350 milyon dolara mal olacak, 1000 kişiye istihdam sağlayacak. Temeli martta atmayı, 2013 ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Teknoloji yatırımı

BAŞBAKANLIK Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Hüseyin Aslan, “Bu yatırım, ağır sanayi gibi gözükse de aslında teknolojik bir yatırımdır. Bize en yakın POSCO merkezleriNİN Brezilya ve Hindistan hattında olduğu düşünülürse ne kadar stratejik bir lokasyonda olduğumuz tahmin edilebilir.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı