ANKARA HABERLERİ

35 yıllık efsane öğrenci mezun oldu

Saygı ÖZTÜRK
30.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi’ne 35 yıl önce kayıt yaptıran Sağlık Bakanlığı memuru Salih Çapakçur, nihayet mezun oldu. Öğrencilerin "Salih Baba" dediği, açtığı davalarla çok sayıda öğrencinin öğrenim hakkına kavuşmalarını sağlayan "Hukukun efsane öğrencisi" olarak nitelendirilen Çapakçur, önce Sağlık Bakanlığı avukatı olacak, emekliye ayrıldıktan sonra serbest avukatlık yapacak.

Saygı ÖZTÜRK

ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin "efsane öğrencisi" Salih Çapakçur, 35 yıl önce kayıt yaptırdığı fakültesinden nihayet mezun oldu. Diploma töreninde genç arkadaşlarıyla birlikte havaya kep fırlatan 56 yaşındaki Çapakçur, memur olarak görev yaptığı Sağlık Bakanlığı’nda kadro alabilirse avukat olarak çalışacak, emeklilikten sonra da serbest avukatlığa başlayacak.

İdare aleyhine açtığı davalarla, yüzlerce öğrencinin öğrenim hakkı kazanmalarına sağlayan; ancak kendisi bir türlü mezun olamadığı için ’efsane öğrenci’ diye anılan, gençlerin "Salih Baba"sı, mezuniyet sevincini fakülte mezunu kızlarıyla birlikte yaşadı. Cüppesine gazilik madalyasını da takılan Çapakçur, 35 yıllık mücadelesini Hürriyet’e şöyle anlattı:

Okul yerine önce savaşa gitti

1974 yılında askerlik görevimi Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaparken, üniversite seçme sınavına katıldım ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi kazandım. 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldım. Birinci ve ikinci harekatta çavuş olarak görev yaptım. Aynı yılın kasım ayında askerliğimi bitirip döndüğümde üniversiteme kayıt yaptırmak istedim. Ancak ’Kayıt zamanı geçti’ dediler. Bunun üzerine Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’na başvurup, savaşa katılmam nedeniyle kaydımı zamanında yaptıramadığımı, mazeretimin dikkate alınmasını istedim. Konunun fakülteye bildirilmesi üzerine fakülte yönetim kurulu kararıyla 18 Aralık 1974 yılında Hukuk Fakültesi’ne kaydımı yaptırdım. Kayıt yaptırdım, ama memuriyete girmem nedeniyle okula devam edemedim. Bu arada evlendim ve iki çocuğum oldu. Öğrenciler için af çıkması halinde fakülteme devam etmeyi planladım. 10 yıl sonra 1984 yılında öğrenci affı çıktı. Fakülteye kayıt yaptırdım. Yine elimde olmayan nedenlerle okula devam edemedim. 2000 yılında af çıktı. Birinci sınıftan kalan derslerimi temizleyip 2003 yılında Hukuk Fakültesi’ne ikinci sınıf öğrencisi olarak kaydımı yaptırdım. Memur olduğum için her zaman derslere gidemedim, fırsat buldukça derslere devam ettim. Yıllık iznimi de sınav dönemlerine denk getirip kullandım. Yönetmelik gereği kaydımı yenilettirdikten sonra fakülteyi 7 yılda bitirmem gerekiyordu. Ancak 2007 yılında fakülte, bu süremin dolduğunu iddia etti ve kaydımı sildi. Bunun üzerine İdare Mahkemesi’ne dava açtım ve yürütmenin durdurulması kararı aldım. 2007 yılından itibaren sınavlara yeniden girmeye başladım. O yıl iki dersten geçerken, bu yıl da 14 dersi verdim ve diploma almaya hak kazandım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 35 yıllık efsane öğrenci mezun oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı